čtvrtek 22. prosince 2011

WHITE CHRISTMAS

Kdo by neznal jednu z nejoblíbenějších vánočních písní WHITE CHRISTMAS neboli Bílé Vánoce. Od první nahrávky písně uplynula již řádka let. Skladba oslaví v příštím roce 72. narozeniny. Právě dnes si řekneme něco více o tomto vánočním evergreenu.   Historické prameny tvrdí, že skladbu napsal Irving Berlin během svého pobytu ve Phoenixu v Arizoně již v roce 1940. Poprvé píseň zazněla v rozhlasové show NBC s názvem The Kraft Music Hall,  konkrétně 25. prosince 1941 v podání Binga Crosbyho. Nahrávka se bohužel nedochovala. 

První oficiální a dochovanou nahrávku natočil Crosby společně s orchestrem Johna Scotta Trottera a seskupením The Ken Darby Singers 29. května 1942. Tato verze vyšla u gramofonové firmy Decca Records 30. července téhož roku na albu s ostatními písněmi z filmu Holiday Inn.

 
WHITE CHRISTMAS ve filmu Holiday Inn (1942)

Naše píseň nebyla přijata tak vřele, jak se čekalo. Po uvedení filmu Holiday Inn byla "zastíněna" skladbou Be Careful, It's My Heart. V předvánočním čase roku 1942 se stalo ale něco nečekaného. WHITE CHRISTMAS se vyšvihla na samotný vrchol hitparády! Od té chvíle je vše již historií.

Verze Binga Crosbyho se udržela na nejvyšší příčce jedenáct týdnů. Během let ji natočil hned několikrát a pokaždé měla obrovský úspěch.

Ve filmu si ji zazpíval Bing celkem třikrát. Poprvé v již zmíněném snímku Holiday Inn v roce 1942, podruhé v roce 1946 ve filmu Blue Skies a naposledy v roce 1954 ve vánoční a stejnojmenné klasice White Christmas. Toto jsou tři celovečerní filmy, ve kterých skladbu interpretoval. Ráda bych zmínila také dodnes oblíbené vánoční pořady, ve kterých píseň zpíval jednak sám, s rodinou a společně se svými kolegy.

originální filmový plakát snímku White Christmas (1954)

WHITE CHRISTMAS se pyšní i několika prvenstvími. Je nejnahrávanější vánoční písní a nejprodávanější nahrávkou historie vůbec. S počtem 50ti miliony prodaných nosičů je právem zapsána v Guinnessově knize světových rekordů.

Některé z klasických verzí si připomeneme níže:

V roce 1944 natočil Frank Sinatra skladbu s orchestrem Axela Stordahla, další verzi nahrál v roce 1957 na album A Jolly Christmas. Ve stejném roce natočil speciální vánoční pořad Happy Holidays With Bing & Frank s Bingem Crosbym, ve kterém si zazpívali WHITE CHRISTMAS společně. Tato show je k dostání na DVD nosiči.

Perry Como natočil další verzi písně, konkrétně v roce 1947 s Lloydem Shafferem. Další a známější verze pochází z roku 1959 s orchestrem Mitchella Ayrese.


WHITE CHRISTMAS v podání Andy Williamse (1969)


Jaké by to byly Vánoce bez Andy Williamse! Jeho intepretace jsou nezaměnitelné, především verze z roku 1963. Píseň zpíval mnohokrát také ve svých televizních pořadech. Dodnes ji intepretuje v rámci vánočních představeních, které každoročně pořádá ve svém divadle v Bransonu v USA - vánoční show The Andy Williams Christmas Show (Live from Branson) z roku 1999 je k dostání na DVD.

Jednu z mých nejoblíbenějších verzí skladby natočila v roce 1954 také Rosemary Clooney.

Z novějších nahrávek je to například verze country zpěvačky Martiny McBride, kanadského swingaře  Michaela Bublého, operního pěvce Bryna Terfela či jazzového zpěváka a klavíristy Harry Connick, Jr.

Carreras, Domingo a Pavarotti ve společné verzi vánoční klasiky (1999)