pátek 9. března 2012

Interpreti americké populární písně: Gordon MacRae

Americký herec a zpěvák Gordon MacRae se proslavil nejvíce jako hrdina filmových verzí muzikálů dvojice Rodgers & Hammerstein II. Dokázal ale mnohem více. Sametově zabarvený baryton a šarmantní vystupování patřilo k jeho největším zbraním v branži. Dnes si řekneme více o muži, který inspiroval další generaci hollywoodských zpěváků a herců...


Albert Gordon MacRae se narodil 12. března 1921 v americkém městě East Orange ve státě New Jersey. Mladičký Gordon se během 2. světové války zapojil aktivně do vojenské služby. V té době se také poprvé objevil na divadelních prknech v New Yorku.

V devatenácti letech zvítězil v soutěži talentů, kterou sponzoroval časopis Picture Magazine. Výhrou bylo dvoutýdenní angažmá s orchestrem Harryho Jamese a Lese Browna v NYC. Netrvalo dlouho a smlouvu s nahrávací společností měl v kapse. Své první hity natočil tehdy s mladičkou zpěvačkou Jo Stafford (Jo Stafford byl věnován jeden z dílů našeho seriálu v loňském roce).

Na začátku 50. let se objevil v prvním z řady úspěšných filmů s Doris Day s názvem Tea for Two (1950). Gordon a Doris se stali téměř nerozlučným párem, spolu si zahráli ve filmech The West Point Story (1950), On Moonlight Bay (1951), Starlift (1951) a By the Light of the Silvery Moon (1953).

s Doris Day ve filmu By the Light of the Silvery Moon (1953)

Rok 1953 byl pro Gordona zlomovým. Po boku úspěšné sopranistky a herečky Kathryn Grayson se objevil ve filmové verzi muzikálu The Desert Song (jednalo se tehdy již o třetí filmové zpracovaní slavného muzikálu s písněmi Sigmunda Romberga a Oscara Hammersteina II.) Autoři písní napsali původní muzikál nebo spíše operetu v roce 1925 pro větší a technicky vedené hlasy. Takový hudební repertoár byl pro Gordona jako stvořený.

titulní píseň z filmové verze muzikálu The Desert Song (1953)

V druhé polovině 50. lete přišlo období největší slávy. Po boku Shirley Jones se objevil ve dvou filmových muzikálech, pro které napsali hudební materiál Richard Rodgers a Oscar Hammerstein II. V roce 1955 si zahrál hlavní roli mladého kovboje Curlyho v příběhu z amerického venkova s názvem Oklahoma!. O rok později ztvárnil MacRae postavu Billyho Bigelow v neméně úspěšném snímku Carousel. Oba filmy se staly legendárními již při premiérovém uvedení. Dodnes je diváci milují.

speciální edice DVD titulu Oklahoma, která vyšla 
u příležitosti 50. výročí filmu

Hollywoodské filmy nebyly jedinou Gordonovou láskou. Rozhlasový posluchači si jej oblíbily jako průvodce pořadu The Railroad Hour. Tento pravidelný půlhodinový pořad se soustředil na broadwayské muzikály a informoval o hudebních novinkách. 

MacRae byl často hostem v televizních pořadech svých přátel jako byla Martha Raye, Ed Sullivan, Pat Boone, Tennessee Ernie Ford a TV programů jako byly Bell Telephone Hour, Colgate Comedy Hour, What's My Line?. Několikrat se objevil v televizi se svou dcerou Meredith, která podědila pěvecký dar a talent po otci.

 
Soliloquy z filmové verze muzikálu Carousel (1956)

V 60. letech se se přestěhoval do NYC, kde jej mohli diváci vidět a slyšet na divadelních prknech v muzikálech I Do! I Do!, Bells Are Ringing nebo v muzikále Guys and Dolls.

Svižné pracovní tempo, práce v Hollywoodu, televizi a rádiu přinesla i svou tvrdou daň. Závislost na alkoholu. Ta jej provázela dlouhá léta. Gordon MacRae zemřel 24. ledna 1986 ve věku 64 let.

Žádné komentáře:

Okomentovat