středa 6. dubna 2011

Meet Me in St. LouisMEET ME IN ST. LOUIS patří k jednomu z nejoblíbenějších filmových muzikálů, ke kterému se diváci rádi vrací a vzpomínají na dobré časy. Kouzlo staré Ameriky, krásné kostýmy, staromódní a roztomilé chování mladíků.. Ale především nezapomenutelné písně (konkrétně jedna), kterou známe snad všichni. Ne každý ale ví, že byla napsána právě pro tento film...

Je až k nevíře, že se před samotným natáčením o produkci filmového muzikálu nikdo nezajímal. Ve 40. letech 20. století byl příběh o americké rodině Smithových, která žije a hospodaří na počátku 20. století v St. Louis, notoricky známý. Námětem pro film se stala série příběhů autorky Sally Benson, které byly pravidelně publikovány v časopise The New Yorker. Ve své době patřily k nejčtenějším ve Spojených státech!

legendární The Trolley Song z filmové verze (1944)

Judy Garland se svou filmovou sestrou Margaret O'Brien 

40. léta přinesla mnoho změn. V poválečné době patřilo filmové studio MGM k těm nejslavnějším. Disponovalo nejenom desítkami vynikajících herců, zpěváků a tanečníků, ale mělo také téměř neomezené finanční prostředky na natočení a zrealizování celkem čehokoliv. Nebylo žádným tajemstvím, že s nástupem mluveného filmu bylo studio schopné vyprodukovat a také produkovalo jeden film za týden! Příchodem filmových muzikálů se vše jen urychlilo. 

Jedním z těchto muzikálů, který předznamenal zlatou éru MGM, byl film MEET ME IN ST. LOUIS. Tehdy jej režíroval mladičký Vincente Minnelli, pro kterého byl snímek jedním z prvních, které pro MGM natočil. Později se stal skutečným mistrem svého oboru! Do jeho filmografie patří například muzikály Ziegfeld Follies (1946), An American in Paris (1951), The Band Wagon (1953) a Gigi (1958). Pracoval též na celovečerních filmech, z nich jmenujme například biografický snímek o malíři Vincentu van Goghovi Lust for Life (1956) a slavný oscarový trhák Some Came Running (1958). Dnes již dobře víme, že to bylo právě při natáčení filmu Meet Me In St. Louis, kde se Minnelli poprvé setkal se svou budoucí manželkou Judy Garland, která ztvárnila postavu Esther Smith, jednu ze sester Smithových. 


Ve většině filmových muzikálů se diváci těší především na taneční a hudební čísla, ve kterých uvidí a uslyší své oblíbené umělce. Ve snímku ze St. Louis zaznělo hned několik nádherných písní. Je zajímavé, že pouze čtyři písně jsou z dílny autorů Hugh Martin a Ralph Blane. A to konkrétně The Boy Next DoorSkip to My LouThe Trolley Song a dodnes oblíbená vánoční skladba Have Yourself a Merry Little ChristmasOstatní jsou buď tradiční staré americké písně (viz titulní filmová melodie, která byla napsána již v roce 1904) nebo popěvky, které napsali jiní autoři. 

Have Yourself A Merry Little Christmas (The Judy Garland Christmas Show, 1963)

Po svém uvedení byl film v roce 1944 nominován na několik cen filmové akademie, včetně nejlepší filmové písně The Trolley Song. V roce 2005 byl snímek zařazen do TOP 100 nejlepších filmů posledních 80 let! 

Nedávno jsem brouzdala pražským Bontonlandem a DVD s filmem jsem tam také zahlédla. Mohu všem jenom doporučit! A to nejenom kvůli písním a hudebním číslům, ale hlavně kvůli příběhu samotnému. 


 1. Main Title
 2. Meet Me In St. Louis, Louis 
 3. The Boy Next Door 
 4. Meet Me In St. Louis, Louis
 5. Getting Ready For The Party (Instrumental)
 6. Skip To My Lou
 7. Under The Bamboo Tree
 8. Saying Goodnight (Instrumental)
 9. Over The Bannister 
 10. The Trolley Song 
 11. Boys And Girls Like You And Me 
 12. All Hallow's Eve (Instrumental)
 13.  The Most Horrible One (Instrumental)
 14. You And I
 15. Winter In St. Louis (Instrumental)
 16. I Hate Basketball (Instrumental) 
 17. Under The Anheuser Bush (Instrumental)
 18. Esther Accepts (Instrumental) 
 19. Tootie's Music Box (Instrumental)
 20. Have Yourself A Merry Little Christmas
 21. Tootie's Grief
 22. Finale (Instrumental)

Žádné komentáře:

Okomentovat