středa 4. ledna 2012

Interpreti americké populární písně: Margaret Whiting

Margaret Whiting byla od malička obklopena hudbou. Dcera skladatele populárních písní Richarda Whitinga neměla ale na růžích ustláno. Talent, houževnatost a milá povaha jí byla vlastní. Nebála se ani ostré palby během 2. světové války, kdy bavila vojáky na frontě. Její krásný hlas a především lidskost si všichni pamatují dodnes. 10. ledna 2012 to bude rok, co odešla navždy. 


Margaret Whiting se narodila 22. července 1924 ve měste Deitroit v USA. Když bylo malé Maggie 5 let, rodina se přestěhovala do Kalifornie. Otcem Margaret nebyl nikdo jiný než legendární autor populárních písní Richard A. Whiting, který je podepsán po takovými hity jako byly například Hooray For Hollywood či Too Marvelous For Words (texty k oběma skladbám napsal Johnny Mercer).

 Baby, It's Cold Outside - Margaret Whiting a Johnny Mercer

Po náhlé smrti Richarda Whitinga v roce 1938 to byl především Mercer, který stál u zrodu hvězdné kariéry mladičké zpěvačky. Již tehdy věděl, že je výjimečná. V roce 1942 se stala Margaret jedním z prvních intepretů, kteří začali natáčet a vydávat své nahrávky u firmy Capitol Records. Mercer, který byl spoluzakladatelem gramofonové společnosti tehdy jistě netušil, jaká skvostná budoucnost jeho firmu čeká. Postupem let se stala  legendárním hudebním vydavatelstvím v Americe. To už je ale jiný příběh...


Margaret se během 2. světové války vydávala s ostatními kolegy do akce, to téměř doslova. Ve 40. letech zpívala v Evropě vojákům, kteří se leckdy již z hrůzné války nevrátili. Sama vzpomíná na nebezpečné cesty ve své autobiografii, která vyšla v roce 1987.

První úspěchy slavila Margaret již na začátku 40. let s písněmi That Old Black Magic (1942), Moonlight In Vermont (1943), It Might As Well Be Spring (1945). Následovaly další hity, konkrétně All Through The Day (1946), A Tree In The Meadow (1948), Slippin' Around (1949) či duet s Johhny Mercerem Baby, It's Cold Outside (1949).V 50. letech natáčela jedno dlouhohrající album za druhým. K jejím nejlepším (některé z nich byly vydány i na CD nosičích viz pod článkem) patří tato alba:

Margaret Whiting Sings Rodgers and Hart (1950)
Love Songs by Margaret Whiting (1954)
Margaret Whiting Sings for the Starry-Eyed (1956)
Margaret Whiting Sings the Jerome Kern Songbook (1960)
Broadway, Right Now! (with Mel Tormé) (1960)
Past Midnight (1961)
Maggie Isn't Margaret Anymore (1967)

V sedmé dekádě 20. století se soustředila na koncertování v jazzových klubech, kde zpívala kabaretní a muzikálové melodie. Veřejně vystupovala až do konce 80. let. V roce 1994 slavila velký úspěch v londýnském jazzklubu Pizza on the Park, její několikatýdenní angažmá bylo naprosto vyprodané.

Naposledy vystoupila Margaret Whiting v dokumentárním pořadu Michael Feinstein's American Songbook, kde vzpomíná na své mládí a pěveckou kariéru.

Maggie patřila k nejlepším intepretům americké populární hudby. Rok od své smrti má stále své příznivce, těch za poslední dobu podezřele přibývá. Před několika týdny jsem na sociální síti facebook objevila novou a oficiální stránku Margaret Whiting , kterou založila její dcera Debbi.
 
 

Jako obvykle připojuji výčet řadových alb, výběrů a zajímavých rarit, které jsou k dostání na CD nosičích.

 dvojalbum z písněmi Jeroma Kerna, na 2CD vyšlo v roce 2002


Margaret Whiting a Mel Tormé - dueta z broadwayských muzikálů 


 Love Songs / Sings for the Starry Eyed - originální nahrávky z roku 
1955 a 1956, na CD vyšlo v roce 1999


4CD komplet s největšími hity z let 1947-1953


Too Marvelous For Words - Johnny Mercer, Richard Whiting, Arthur Schwartz & Alec Wilderer (album poprvé vyšlo v roce 1977)

Žádné komentáře:

Okomentovat