pondělí 7. května 2012

Filmotéka hudebních osobností: Beyond The Sea

Někteří umělci přijdou a odejdou. Jiní se stanou legendami za svého života. Jedním z nich byl Bobby Darin, který měl vše, co si kdokoliv z nás může přát. Mimo jediné věci. Času. Druhou část seriálu Filmotéka hudebních osobností patří filmovému snímku BEYOND THE SEA, který nás provádí životem jednoho za nejtalentovanějších vokalistů 20. století.S prvotním nápadem natočil film o životě Bobby Darina přišel režisér a producent Barry Levinson již v roce 1986. Společně s kolegy ze své produkční společnosti začal shánět potřebné finance. Problémem bylo získání hudebních práv od exmanželky Sandry Dee a syna Dodda a také někdejšího manažera Darina Steva Blaunera. Originální název filmového scénáře s názvem The Bobby Darin Story se několikrát přepisoval. Uvažovalo se dokonce o Tomu Cruisovi, který měl Darina ve filmu hrát. Nic z toho se ale nestalo.

V květnu 1994 vyšla vzpomínková kniha Dodda Darina s názvem Dream Lovers. Knižní předloha měla sloužit jako verze a inspirace k novému filmovému scénáři. Po dlouhých a složitých přepisováních, námitkách ze stran rodiny a žijících svědků, kteří Darina znali osobně, se nakonec práva na film dostali až k muži, který Darina nakonec na plátně sám ztvárnil.


filmový trailer Beyond The Sea


Kevin Spacey projevil velký zájem o celý projekt. Filmaři byli ale jiného názoru, podle nich byl Spacey pro roli příliš starý. V polovině 90. let si poprvé Spacey představil světu jako zpěvák, to konkrétně na soundtracku k detektivce Midnight In The Garden of Good and Evel, ve kterém si zahrál jednu z postav (u nás byl film distribuován pod názvem Půlnoc v zahradě dobra a zla). Tehdy natočil skladbu s názvem That Old Black Magic.

Přes zdlouhavé a složité diskuze ohledně práv, hudebních licencí a především věrohodného ztvárnění postavy Darina bylo rozhodnuto o tom, že Kevin Spacey si hlavní roli zahraje. A nejenom to. Ve filmu měli být původně použity originální a autentické nahrávky Bobby Darina. Veškeré písně a hudební aranžmá musely být ale kvůli různorodým sekvencím a scénám ve filmu natočeny a hlavně přezpívány zcela nově. 

Kevin Spacey si nejenom zahrál hlavní roli svého oblíbeného vokalisty, sám také veškeré písně nazpíval, film produkoval a do velké míry financoval z vlastních prostředků.

Some of These Days v podání Kevina Spaceyho


Práce na filmu byly dokončeny v roce 2004, ve stejném roce šel film také poprvé do kin. Jak se předpokládalo, kritici se o snímku vyjadřovali dost skepticky. I přesto, že film nebyl ve Spojených státech distribuován ve velkém, své příznivce si našel. Obecenstvo hodnotilo snímek velice pozitivně.

Za zmínku stojí také filmový soundtrack, který je ukázkou kvality a preciznosti. Kevin Spacey zazářil celkem v 18ti skladbách včetně rokenrolovější skladby Splish Splash či nezapomenutelné swingové verze písně Mack The Knife.


Žádné komentáře:

Okomentovat