pondělí 9. května 2011

Finian's Rainbow


program z premiérového uvedení na Broadway (1947)

Pokaždé, když zahlédnu v televizním programu odkaz na americký muzikál, tak se musím usmát. Televizní kanály jich dávají tak málo! Několik jich ale přece jenom čas od času vídáme. Jedním z nich je legendární film, který si pamatuji ještě z dětství. DIVOTVORNÝ HRNEC. V originále FINIAN’S RANBOW. Kdo by neznal příběh postaršího Ira, který přichází  se svou dcerou Sharon do Ameriky. Zde se chce usadit a šťastně žít. Do nové země potají propašuje hrnec zlata, který patří skřítkovi Ogovi. Ten chce za každou cenu získat svůj poklad nazpět...


Ella Logan a Donald Richards - premiérová inscenace (1947)


V dnešním příspěvku si řekneme více o muzikále, který si získal příznivce před více než 60 lety. Zvu vás do země skřítků, kouzel a líbivých písní, které jistě všichni dobře znáte...

Knižní předlohu napsal společně s Fredem Saidym i Yip Harburg, který byl autorerm textů ke všem písním muzikálu. Hudbu napsal legendární Burton Lane. Harburg a Lane napsali společně několik desítek písní, které se staly ve své době velkými hity. 

If This Isn't Love - jedna z písní z filmové verze (1968)


Muzikál byl premiérově uveden 10. ledna 1947 v 46th Street Theatre na Broadway, kde se odehrálo neuvěřitelných 725 repríz. Režie se ujal Bretaigne Windust, choreografie Michael Kidd. V hlavních rolích mohli diváci vidět a slyšet Ellu Logan (Sharon), Donalda Richardse (Woody), Alberta Sharpe (Finian), Davida Wayna (skřítek Og) a Lyn Muray Singers. David Wayne získat za portrét skřítka Oga broadwayskou cenu Tony. Byla to vůbec první cena Tony, který byla v historii ročníků Tony Awards udělena. Londýnská inscenace muzikálu měla premiéru 21. října 1947, odehráno bylo pouhých 55 představení. 

Nahrávka muzikálu z roku 1947 byla nedlouho po premiéře vydána firmou Columbia Records na LP nosiči. Jednalo se tehdy o unikátní a první vydání nového LP formátu gramofonovou firmou (v roce 2000 byla nahrávka remástrována a vydána na CD nosiči, který obsahuje například zcela raritní snímky, tři bonusy a píseň Don’t Pass Me By, která byla z původní show před premiérou vyškrtnuta).

Don Francks a Petula Clark jako Woody a Sharon


Pohádkový muzikál se na broadwayská divadelní prkna vrátil celkem čtyřikrát. V roce 1955 jej režíroval syn slavného otce William Hammerstein. V roli Sharon se představila Helen Gallagher, dále pak Merv Griffin a Will Mahoney, který byl dokonce nominován na cenu Tony. Další produkci režíroval v roce 1960 Herbert Ross (nahrávku z inscenace vydala RCA Victor). Poslední broadwayská inscenace byla uvedena v New Yorku v roce 1967. Poslední a nedávné uvedení z října 2009 mohli diváci vidět v St. James Theatre. Show byla stažena kvůli ekonomickým problémům v lednu 2010. I tak získala tři nominace na ceny Tony – nominaci za nejlepší navrácenou inscenaci muzikálu, nejlepší herečku v hlavní roli (Kate Baldwin) a nejlepšího herce v hlavní roli (Christopher Fitzgerald). Nahrávka nedávné broadwayské verze muzikálu byla vydána na CD nosičích v roce 2010. 

upoutávka na poslední broadwayskou inscenaci muzikálu (2009)


V polovině 50. let se začalo přemýšlet o animované verzi muzikálu. Svůj hlas měli postavám propůjčit takové hvězdy jako byla Ella Fitzgerald, Frank Sinatra či Louis Armstrong. Nakonec z celého projektu sešlo. Zachovali se ale originální nákresy a poznámky tvůrců, které byly v roce 1993 poprvé uveřejněny v magazínu Print.

Fred Astaire jako Finian McLonergan ve filmové verzi muzikálu 


Sejde z očí, sejde z mysli. To se jiště často říká, také to často platí. I přes úspěšná broadwayská uvedení se “Finianova duha” dostala jen k vyvoleným divákům. To se změnilo ve chvíli, kdy byl v roce 1968 muzikál zfilmovám a poprvé uveden na plátnech kin. Diváci si jej okamžitě zamilovali. V hlavních rolí se představila tehdy mladičká Petula Clark jako Sharon, kanadský zpěvák Don Francks jako nebojácný Woody, neposedný a veselý Tommy Steele jako skřítek Og. Především to byl ale legendární Fred Astaire, který ve své poslední filmové muzikálové roli ztvárnil postavu irského emigranta Finiana McLonergana. Filmová verze se nestala legendární jen díky Astairovi, i přesto, že on sám na tom má velkou zásluhu. Jsou to především písně, které jsou nesmrtelné. Interpretují se dodnes. A to nejenom v originálním znění.

Nedlouho po americké premiéře se dočkali muzikálového uvedení také čeští diváci. Hudební komedii uvedli pánové Voskovec a Werich, v roli Sharon se představila dodnes aktivní Soňa Červená. 

Jan Werich a Soňa Červená - Divotvorný hrnec, 1948


Až opět zahlédnete v TV programu film s názvem Divotvorný hrnec, určitě si udělejte čas a užijte si dvě hodiny pohádkové magie. Zjistíte totiž, že film má skvělou a veselou atmosféru. A je také poučný. Jeho náladu asi nejlépe vystihuje píseň, kterou ve filmu zpívá skřítek Og a Sharon. Something Sort Of Grandish...

Something Sort Of Grandish

1 komentář:

  1. 100% souhlas! A Tommy Steele je díky tomuhle filmu moje láska.

    OdpovědětVymazat