pondělí 10. prosince 2012

Interpreti americké populární písně: Mickey Rooney

Talentovaný herec, zpěvák, bubeník a především bavič MICKEY ROONEY je jedním z posledních žijících legend 20. století. Letos oslavil neuvěřitelné 92. narozeniny. O jeho životě, kariéře a úspěšných filmových muzikálech si řekneme něco více právě dnes...

Americký filmový herec MICKEY ROONEY (vlastním jménem Joseph Yule, Jr.) se narodil 23. září 1920 v Brooklynu ve státě New York. Jeho tatínek Joseph Yule Sr. byl rodákem ze skotského Glasgow, maminka Nellie pocházela z amerického Kansasu. Oba rodiče byli "vaudevilloví umělci", kteří působili v době narození jejich syna v hudební produkci A Gaiety Girl v Broklynu.  Již jako 17ti měsíční chlapeček byl Joseph Jr. součástí zábavného programu rodičů, při kterém měl na sobě malý fráček.

Otec rodinu ale záhy opustil. Malý Joseph se s matkou brzy na to odstěhovali do Kansasu. Maminka byla najisto přesvědčena o talentu svého syna, kterého přihlásila do hereckého konkurzu v Hollywoodu. Joseph konkurz vyhrál. Jeho závratná kariéra mohla začít. Na plátně ztvárnil roli malého chlapce jménem Mickey McGuire. Mezi jeho kolegy patřily takové hvězdy jako Jean Harlow či Douglase Farbankse, Jr. Prvním v řadě snímků, kde si zahrál malého Mickeyho, byl film s názvem Mickey's Cirkus (Mickeyho cirkus), který byl natočen v roce 1927. Mladík začal docházet do profesionální herecké školy, kde se seznámil s tehdy naprosto neznámými mladými spolužáčkami jako Judy Garland, Lana Turner či Nanette Fabray. Nemusím asi nikomu připomínat, že se tyto dámy staly legendárními herečkami. Setkání s Judy Garland bylo pro mladého Mickeyho naprosto osudové.


 Drummer Boy - ukázka z filmu Strike Up The Band (1940)


V roce 1932 dostalo chlapcovo jméno definitivní podobu, kterou známe dodnes. Mickey Rooney. O dva roky později, tedy v roce 1934, podepsal Mickey smlouvu s filmovým studiem MGM. Studio okamžitě obsadilo chlapce do role mladého Andy Hardyho, syna soudce ve filmu A Familly Affair (Rodinná aféra). Film měl obrovský úspěch, Mickey si roli Andyho zopakoval během let 1937–1946 v dalších třinácti filmech. 

V roce 1937 natočil Rooney první film s Judy Garland. Mickey a Judy se stali dobrými přáteli a především nerozlučnou tanečně pěveckou dvojicí, kterou si oblíbila celá Amerika. Společně natočili deset celovečerních snímků; k těm nejznámější patří Babes in Arms (1939), Strike Up the Band (1940), Babes on Broadway (1941) a Girl Crazy (1943).


Mickey Rooney, Judy Garland, Richard Quine, 
Annie Rooney, Virginia a Ray McDonald 
ve filmu Babes on Broadway (1941)


Poprvé zazářil Mickey jako dramatický herec ve filmu Boys Town, kde si zahrál po boku legendárního Spencera Traceyho. Film šel do kin v době, kdy bylo mladému herci necelých 18 let. 

Během druhé světové války se vydal Rooney s ostatními kolegy do Evropy, kde bavil vojáky na frontách. V tomto období působil také jako aktivní rozhlasový reportér a bavič. Po návratu do Spojených států jeho jasná filmová hvězda poněkud pohasla.


 Mickey a Judy - ukázka z filmu Words and Music (1948)


Objevil se poté v několika hudebních filmech, jedním z nich byl snímek Words and Music z roku 1948. Tento film jakoby symbolicky ukončil jeho herecké úspěchy. Byl také poslední v řadě, ve kterém si zahrál a zazpíval po boku Judy Garland.

V 50. letech produkoval a sám vystupoval v televizním pořadu s názvem The Mickey Rooney Show: Hey, Mulligan, která měla dohromady 32 dílů. V tomto období začal úspěšně režírovat celovečerní filmy. Soustředil se na práci v televizi například jako host televizní show Judy Garland v roce 1963 či veleúspěšný půlhodinový televizní seriál Mickey na stanici ABC. Ve filmech si často zahrál také sám sebe. Propůjčil svůj hlas do televizních animovaných vánočních epizod o Santa Clausovi, které se staly legendárními a na obrazovkách se v předvánoční čas objevují dodnes.
 

Mickey Rooney a Judy Garland 
v televizním pořadu The Judy Garland Show
 

V 90. letech si zahrál v divadelních verzích muzikálu Stephena Sondheima A Funny Things Happened On The Way To The Forum nebo v muzikálu Will Rogers Follies.

Velký návrat na televizní obrazovky zaznamenal Mickey Rooney v 90. letech, kdy ztvárnil hlavní roli Henryho Daileyho v seriálu The Adventures of the Black Stallion (Nová dobrodružství Černého Bleska), kterou si poprvé zahrál jedenáct let předtím na filmovém plátně. Mickey Rooney se stal opět po letech milovaným a obdivovaným hercem. Seriál byl odvysílán v sedmdesáti zemích na světě. 

Od roku 2003 se s manželkou Jan aktivně zapojil do projektu s názvem Rainbow Puppet Production, pro který oba propůjčili své hlasy v rámci 100. výročí hudebního díla Toyland!, adaptaci na motivy operety Babes in Toyland od Victora Herberta.
V září 2010 oslavil Mickey ve velkém stylu své 90. narozeniny. Velká party se konala v newyorském klubu Michaela Feinsteina Feinstein’s at Loews Regency.

Mickey Rooney je držitelem mnoha filmových, televizních a státních ocenění za svůj umělecký a humanitární přínos.

Dnes žije s manželkou Jan v oblasti Westlake Village v Kalifornii. Ze svých osmi manželství má devět dětí. Ve svých 92. letech je stále umělecky aktivní, poskytuje rozhovory, můžeme jej vidět v televizních pořadech i na prknech, co znamenají svět.


Žádné komentáře:

Okomentovat