pondělí 23. ledna 2012

Show Boat - 3. část - děj a postavy románu

Dnes si povíme více o postavách a ději románu Show Boat. V roce 1926, tedy rok před premiérou muzikálové verze, vyšel román v knižní podobě. Kniha je rozdělena do 19 kapitol (na 398 stranách), kde se dočteme o osudech několika generací – od 70. let 19. století až do současnosti – doby publikace románu.
V krátkosti bych tedy příblížila děj románu, který je následující:

Kapitola 1
Duben 1889. Jsme uvnitř lodě (Cotton Blossom Floating Palace Theatre – toto je celý název našeho plavícího se paláce), venku zuří bouře. Magnolii Ravenal se právě narodila rozkošná holčička. Pyšní prarodiče – kapitán Andy Hawks a jeho žena Parthenia Ann Hawks jsou majiteli lodi Cotton Blossom. A protože se jejich loď v té době nachází v místě, kde se protínají hranice tří amerických států, konkrétně Kentucky, Illinois a Missouri, rozhodnout se, že děvčátko pojmenují Kim (podle začátečních písmen těchto států). Dozvídáme se, že toto je vlastně první plavba nové lodi Cotton Blossom, kterou si Andy objednal a koupil v St. Louis. Postupem děje se seznamujeme s dalšími postavami románu jako je Mark Hooper, Gaylord Ravenal – manžel Magnolie a největší pěvecká a herecká hvězda na lodi.

Kapitola 2
Retrospektiva. Dozvídáme se, že v minulosti byla Parthy učitelkou v Massachusetts a také se starala o svého otce. S Andym (svým budoucím manželem) se poprvé setkala v létě, když byl navštívit svého příbuzného. Po svatbě se Parthy a Andy přestěhovali do města Théby v Illinois. Andy začal pracovat jako kapitán na lodi Creole Belle. Dlouhá léta se Andy pokoušel vzít svou ženu na výletní plavbu po lodi. Bez úspěchu. Když se nakonec Pathy nechala přemluvit, vzala sebou tehdy již malinkou Magnolii. Na lodi se ji nelíbilo pranic, viděla jen špinavou kuchyň, alkohol a karty. Magnolie se ale do lodě a především řeky zamilovala na první pohled. Rodinka se tedy zabydlela na lodi a Parthy začala vše s radostí organizovat.
Kapitola 3
Lodní business začíná pomalu ale jistě upadat. To se dotýká také Andyho a jeho obchodů. Je to zapříčiněno především velkou konkurencí v podobě vlakové dopravy, která nabízí rychlejší přepravu za slušné peníze. Náš kapitán se proto rozhodne loď prodat a pořídí si starý parník Cotton Blossoms (show boat), o kterém se dočetl v novinách.

Kapitola 4
Parthy kvůli nákupu Cotton Blossoms odmítá s Andym mluvit. A to po dlouhé tři dny. Manželovi posílá vzkazy tak trošku humorně přes devítiletou Magnolii. Andy nakonec přemluví svou ženušku, aby se přece jen šla podívat na loď. Na inspekci plavidla přichází i první z budoucích umělců, o kterých se dočteme více v dalších kapitolách. Elly Chipley, která je známější pod uměleckým jménem Lenore La Verne a překrásná zpěvačka Julie Dozier...

Kapitola 5
Život ubíhá vesele dál. Setkáváme se s manželem Elly, který se jmenuje Schulzy (uměleckým jménem Harold Westbrook), s kuchařkou Queenie a jejím manželem Joem. Dále je to manžel Julie Steve, vysoký a pohledný a celkem průměrný herec.
Dozvídáme se více o samotných představeních a o tom, jak mnoho tyto jednoduché a přitom překrásné show znamenaly pro obyčejné lidi. Magnolie, která sní o povolání herečky, přemlouvá matku k tomu, aby mohla shlédnout alespoň jedno jednání..

Kapitola 6
Další den na Cotton Blossoms - přípravy na novou hru a zkoušky nových čísel. Julie není až tak houževnatá. Její manžel žárlí na každého muže, který se na jeho krásnou ženu jenom podívá. A to především na Peta – lodního technika, který pravidelně posílá Julii dárky. I přesto, že Julie dává všechny jeho dárky Queenie, Steve se později s Petem dokonce pustí do křížku..
V lodní kuchyni se Julie přiučuje spirituálům od Joa a pomáhá Queenie s vařením. Dozvídáme se také to, že Parthy nemá Julii v lásce. A to především proto, že jí mladičká herečka stále ignoruje.
Kapitola 7
Jsme ve městě Lemoyne v Mississippi. Julii není dobře a rozhodne se ten večer nevystoupit na jevišti. Její obrázek z bilboardu je pryč (prý proto, aby ji ve městě nikdo nepoznal). Obrázek vzal Pete, který přichází zpět na loď se šerifem. Julie je míšenka a tím pádem je její manželství s bělochem Stevem ve státě Mississipi kriminální čin. Steve ještě před vyslovením verdiktu přiskočí ke své ženě, rozřízne jí nožem ukazováček a vysaje krev z jejího prstu. Tím pádem má v sobě krev míšenky a sám je tedy napůl míšenec. Oba dva musí opustit loď a přátele, se kterými byli tak šťastní. I Magnolii, která měla Julii tak ráda...

Kapitola 8
Magnolii je 16 let. Poprvé vystupuje v divadelním představení na lodi. Schultzy již nemůže dál a požádá Andyho o propuštění. Jeho žena ho před časem opustila. Nyní se Schultzy dozvídá, že je nemocná, on chce trávit veškerý čas pouze s ní. Andymu doporučí svého přítele herce Gaylorda Ravenala, který je zrovna ve městě a který by jej mohl nahradit na lodi.

Kapitola 9
Gaylord Ravenal přijde na loď a přijímá nabídku od Andyho. To také díky tomu, že uvidí poprvé Magnolii, do které se zamiluje v první vteřině. A ona samozřejmě také do něj. Díky svému sympatickému vzhledu se stává hlavním hercem a miláčkem publika na Cotton Blossoms. Ve skutečnosti není vůbec žádným hercem a nemá žádné zkušenosti. Je vykázán z New Orleans kvůli přestřelce, ve které v sebeobraně zastřelil člověka.

Kapitola 10
Gaylord a Magnolie jsou zamilovaní až po uši. S tím ale moc nesouhlasí matka Magnolie, která Gaylorda nemá vůbec ráda a snaží se chránit svou jedinou dceru Magnolii. Mladý pár se ale i přesto potají vezme a to během velikonočních svátků.

Kapitola 11
V jedenácté kapitole se dostáváme do přítomnosti (to díky flashbacku). Ravenalovi se během prvního roku manželství přestěhovali do Chicaga, které se zdá Magnolii moc hlučné a špinavé. Až nyní se ukazuje pravá Gaylordova tvář – je podvodníkem a hazardérem, který je střídavě bohatý a chudý jak kostelní myš.
Andy si chce pořídit novou Cotton Blossoms, která má být brzy hotová. Jak na loď, tak i Andyho vnouče se celá rodina nesmírně těší. Oba nové přírůstky mají přijít v dubnu 1889. A právě na první plavbě nové lodi se narodí malá Kim (přesně, jak jsme se dozvěděli v první kapitole). Nedlouho po těchto radostech přichází také první tragédie. Kim svého dědečka vlastně nikdy nepoznala. Ten se během jedné z bouří utopí v řece, která pro něj znamenala vše. A bohužel také jeho smutný konec.


Kapitola 12
Po smrti Andyho se Parthy snaží vést manželovu loď. Většina umělců včetně její dcery s rodinou ale z Cotton Blossoms odchází.

Kapitola 13
Gaylord rozhází za necelý rok veškeré jmění své ženy. A to včetně podílu na Cotton Blossoms, který patří Magnolii. Nezbývá jim tedy nic jiného než žít skromně v malém domě na Ontario ulici.


Kapitola 14

Magnolie bere svou malou dcerušku na vycházky a vypráví jí o starých dobrých časech, o dědečkovi, o lodi a o řece, která znamenala pro všechny obživu a štěstí. Učí dcerku staré písně. Finanční situace se ale nezlepšuje, je naopak stále horší.

Kapitola 15
Kvůli dalším dluhům a nepřízni osudu a především strachu o dceřinu budoucnost se Magnolie rozhodne opět veřejně vystupovat.

Kapitola 16

Kim začíná chodit do školy. Maminka Magnolie se chystá na návštěvu své dcery, netuší ovšem nic o finančních potížích své dcery. Gaylord se jeden večer vrátí s dvěma tisíci dolarů, které si napůl vypůjčil a napůl vyhrál v kartách. Julie vezme vypůjčené peníze a jde je okamžitě vrátit.

Kapitola 17
Magnolie se tu samou noc vydá vrátit vypůjčené peníze madam Hetty Chilsonové. Asistentka paní Chilsonové, starší a prošedivělá Jule, podává Magnolii účtenku. Ta okamžitě poznává svou přítelkyni Julii z dětství. Snaží se Julii připomenout, ale marně. Dokonce je vykázána z podniku. Nevědoucně chodí po městě a nakonec se rozhodne zajít do podzemního kabaretního klubu. Místnímu muzikantovi vysvětlí, že je zpěvačkou. Nakonec je přijata a začíná zde pracovat.
Po návratu domů nalezne dopis na rozloučenou, ve kterém ji Gaylord píše, že se za týden vrátí. Magnolie ale ví, že ho už nikdy neuvidí.

Kapitola 18
Malá Kim je již dospělou dámou, která je nyní vdaná za úspěšného broadwayského producenta Kennetha Camerona. Kim je nyní divadelní hvězdou jako kdysi její matka. Během přestávky v divadle poskytuje rozhovor, když je jí podán telegram ze zprávou, že její babička Parthy zemřela v Cold Spring, Tennessee. Kim musí pokračovat a dokončit představení. Magnolia se dozvídá o smrti své matky od dcery. Okamžitě sedá na vlak, který míří do Tennessee.
Když dorazí do Cold Springs, je až dojata z toho, kolik lidí se přišlo rozloučit s Parthy, která se stala pro většinu z nich takzvanou legendou. Tu noc přespí Magnolie na Cotton Blossoms, která je již moderně zařízena.

Kapitola 19
Kim napsala matce nespočet dopisů a prosí jí, aby se vrátila do New Yorku. Magnolie ale cítí, že její místo je právě na Cotton Blossoms, kde vyrostla. Sem patří. Sama se setkává s některými starými přáteli, kteří na lodi pracovali, když byla ještě dítě.
Ani nečekaná návštěva a prosby Kim nepřesvědčí Magnolii o tom, že by se měla vrátit k dceři do města. Řeka totiž nebyla nikdy součástí života její dcery. Je ale součástí života Magnolie. Kim odjíždí. Magnolia mává dceři z přídi lodi.

Informace čerpány z knihy Show Boat: The Story of a Classic American Musical, autorem je Miles Kreuger.

Žádné komentáře:

Okomentovat