středa 8. června 2011

The Boy From Oz
Pohádkové příběhy končí většinou šťastně. Dobro poráží zlo, láska nenávist. 
V případě dnešního příspěvku se dá říci, že smrtí vlastně nic nekončí. Životní cesta australského skladatele a zpěváka Petera Allena byla radostnou i trpkou. Muzikál THE BOY FROM OZ je pravdivou výpovědí o umělci, který jako jeden z prvních podlehl zákeřné nemoci AIDS.

Dnes si řekneme něco více o dílu, které se především díky broadwayské inscenaci z roku 2003 zapsalo do srdcí mnoha diváků a posluchačů. Pouť celého muzikálu začala ale mnohem dříve a jinde než v NYC. Některé z písní, které byly použity v muzikálu, napsala Carol Bayer Sager, které věnujeme měsíc červen.


 Quiet Please, There's A Lady on The Stage v podání 
Hugh Jackmana a Isabel Keating 


Jako každá hudební show má muzikál THE BOY FROM OZ svůj příběh. Tím je v tomto případě životní cesta muže jménem Peter Allen. Sám Allen (umělec, který ztvárňuje postavu Allena) provádí celou show slovem a vzpomíná na své dobré a špatné roky, na kolegy a lásky svého života. Dráha života mladého Petera začíná v 50. letech v malém městečku v Austrálii, kde se mladík živí jako tanečník, zpěvák a hráč na piano. Během svého turné po Asii se shodou okolností setká s legendární Judy Garland, která ho angažuje do své nové show. Za krátko se setkává s dcerou Garland, Lizou Minnelli, do které se zamiluje. Liza a Peter se zanedlouho vezmou, vše se zdá pohádkové a neskutečné. Postupem času se štěstí mění v noční můru. Peter se romanticky zaplete s mužem, jeho manželství s Lizou trpce končí. Allen se smiřuje se svou orientací, slávou i s faktem, že jeho otec je alkoholik. Nikdy ale nedovede akceptoval smrtelnost. Umírá v roce 1992 ve věku 48 let.

Zdálo by se, že tím celý příběh končí. Ale není tomu tak. Na konci muzikálu, kdy se zdá, že vše je již řečeno, se najedou zcela tmavé jeviště rozsvítí. Diváci si užijí poslední hudební číslo. Karnevalové veselí se vší parádou, tanečnicemi a jihoamerickými rytmy. Písní I Go To Rio celá show s jistou dávkou sentimentu končí. Peter Allen odešel, jeho tvorba a odkaz nikoli!Na skonku 90. let se zrodila myšlenka vzdát holt umělci a muži, který byl vždy v srdci nekompromisní Australan. Kolektiv talentovaných lidí dal dohromady produkci muzikálu, která měla světovou premiéru v roce 1998 v Australii. Nedlouho po uvedení v Sydney se celá show vydala napříč Austrálií, kde se během turné odehrálo celkem 776 repríz. V hlavní roli se tehdy představil Todd McKenney.

Je neuvěřitelné, že THE BOY FROM OZ je vůbec prvním muzikálem v historii všech australských show, který se dostal na Broaway. To se stalo 16. října 2003, kdy se v divadle Imperial poprvé zvedla opona nad životním příběhem Petera Allena. Toho v NYC ztvárnil další Australan, kterého diváci spíše znají z filmového plátna. Hugh Jackman, který se role ujal po svém, pěvecky zvládl svůj part na výbornou. Měla jsem to štěstí muzikál v roce 2004 vidět, Jackman mne mile překvapil především jako tanečník. Energický, veselý a především precizně připraven. 
Stephanie J. Block ztvárnila roli Lizy Minneli (jen doplním, že tato talentovaná dáma se do muzikálového podvědomí dostala díky soutěži Voice of Musical Theatre, které se účastnila v roce 2002 v Cardiffu - zde skutečně zabodovala a všechny oslnila svou interpretací písně Meadowlark z muzikálu The Baker’s Wife). Největší hvězdou nebyl v produkci paradoxně hlavní představitel. Stala se jí Isabel Keating, která si zahrála Judy Garland. Já osobně měla pocit, že na jevišti stojí a zpívá skutečná Garland. Tak autentický byl její výkon, vzhled a především odzpívaná čísla.

Liza, Peter a Judy - Stephanie J. Block, Hugh Jackman a Isabel Keating 

Broadwayská verze muzikálu byla nominována na 4 ceny Tony (nejlepší muzikál, nejlepší knižní předloha muzikálu, nejlepší herec v hlavní roli a nejlepší herečka ve vedlejší roli). Jediné ocenění si po právu odnesl Hugh Jackman za hlavní mužskou roli. Jackman společně s Isabel Keating (Judy Garland) vyhráli také Theatre World Award a Drama Desk Award.

Carol Bayer Sager je spoluautorkou několika písní muzikálu (především textařkou písní Don’t Wish Too Hard; Continental American; Quiet Please, There’s A Lady On Stage; I’d Rather Leave While I’m In Love a Don’t Cry Out Loud. Letité zkušenosti CBS byly využity i v jiném směru, pracovala se zpěváky jako hudební poradce. Dalšími autory hudby a textů, kteří se podíleli na písních uvedených v show, byli například Burt Bucharach, Michael Callen, Christopher Cross, Dean Pitchford a především samotný Peter Allen.

Peter Allen 

V roce 2006 se show objevila ještě jednou na domovské půdě. Celá inscenace byla speciálně navržena pro australskou arénu. Show tak mělo možnost vidět až 10 000 lidí najednou. Hlavní roli si zahrál Hugh Jackman. Muzikál se uváděl od 3. srpna do 10. září 2006. Pro tento několikatýdenní speciál byla show přejmenována na BOY FROM OZ ARENA SPECTACULAR. A měla opět neuvěřitelný úspěch.

 
Everything old is new again v podání Hugh Jackmana

Úspěšná byla i umělecká dráha Petera Allena. Radujme se tedy z toho, co nám zde jako autor a jako interpret zanechal. Je toho skutečně mnoho....

Žádné komentáře:

Okomentovat