sobota 5. dubna 2014

Doris Day 90: Love Me Or Leave Me

Během sedmiletého působení u filmové společnosti Warner Brother natočila Doris Day celkem sedmnáct filmů. Stala se hvězdou po uvedení prvního snímku s názvem Romance on the High a byla ještě více populární po uvedení posledního z řady filmů s názvem Young At Heart, ve kterém se objevila po boku Franka Sinatry.

Po sedmi letech byla Doris opět na „volné noze“ a možná tak trochu ráda. Ne všechny filmové zkušenosti od Warnerů byly ideální. Jak už to v té době v Hollywoodu chodilo, herečka byla občas nucena točit i filmy, kterým by se za jiných okolností vyhnula. A právě v tomto období přišla zajímavá nabídka z MGM. Na doporučení tehdy již legendárního herce Jamese Cargneyho byla Doris nabídnuta titulní role v životopisném snímku o zpěvačce Ruth Etting.

Ruth Etting se stala téměř přes noc pěveckou senzací. Zpívala po jazzových klubech po celých Spojených státech, natáčela písně, působila v rozhlase, ve filmech i na Broadwayi v Ziegfeldových Follies. Původní plán byl do role obsadit herečku Avu Gardner, která o roli velice stála. Roli ale nakonec získala Doris, pro kterou to byla veliká přiležitost. Doris měla talent, herecké nadání a krásný hlas - tedy vše ideální pro ztrárnění dramatické role zpěvačky. Jen pro zajímavost musím zmínit, že v té době byla Doris Day tak slavná, že jako první herečče v historii bylo její jméno uvedeno před Jamesem Cargneym v titulcích filmu. To se za třicet let žádné z hereček nepodařilo!
Ruth Etting představila jako první zpěvačka obecenstvu mnoho skladeb, které jsou dnes považovány za klasické americké standardy. Doris byla ve své době, stejně jako Ruth ve své, pěveckou hvězdou. Nebylo tedy nutné nijak napodobovat styl a zpěv Ruth Etting. To nebyl ani záměr tvůrců. Doris Day interpretovala písně stejně procítěně a s dávkou nostalgie jako Ruth Etting. Ale po svém. Pravdivý životní příběh umělkyně byl klíčem k úspěchu, hudba byla samozřejmě také důležitá. Filmová předloha dala Doris Day velkou přiležitost se předvést jako skvělá herečka. A to také dokázala.

Ruth Etting byla mladá a naivní zpěvačka, pracovala v podniku, kde se platilo za to, že se s dívkami mohlo tančit. Jednoho dne ji náhodou zaslechl Martin Snyder (James Cagney), který byl natolik nadšen jejím hlasem, že ji okamžitě nabídl pomoc a manažerské schopnosti, díky kterým se stala populární zpěvačkou. Ruth potřebovala práci, nutně. Na Snyderovu nabídku přistoupila. Neměla zájem dále tančit, chtěla se stát zpěvačkou. V jeho očích se stala Ruth jeho majetkem. Se vším všudy. Netrvalo dlouho a Snyder si uvědomil, že Ruth není jen dívka na povzdyžení, ale že opravdu stojí o práci. A Snyder byl také důvodem a hlavním člověkem, který ji dopomohl ke slávě a majetku. Jenže vše mělo háček. Martin Snyder byl známý ganster, který díky svým kontaktům a financím skutečně dopomohl Ruth ke slávě. Zajistil jí předzpívání v mnohých nočních podnicích a rozhlase, kde byla díky svému talentu okamžitě přijata. Každý den, každou hodinu, každý moment věnoval Ruth a její kariéře. A tajně doufal, že se tak k Ruth přiblíží i po osobní stránce. Marty byl Ruth posedlý. Z Chicaga zamířila na Broadway, kde se stala hvězdou Ziegfeldových Follies. V té době nebylo již pro Ruth úniku. Po odchodu z Follies ji během jednoho večera brutálně znásilnil. Ruth, která byla emocionálně na dně, přistoupila na Martyho hru. Vzala si ho za manžela. Stala se z ní největší pěvecká hvězda.


 
 

Marty díky svým kontaktům zařídil pro Ruth i roli ve filmu. V Hollywoodu se Ruth setkála se svou dávnou láskou Johnny Aldermanem, který byl nyní hudebním šéfem orchestru, který měl doprovázet Ruth v jejím hudebním filmu. Marty byl samozřejmě bez sebe! Ruth sledoval na každém kroku a neopoměl ji vyčíst sebemenší nesmysly. Po jednom z argumetů, kdy Marty Ruth opět fyzicky napadl, se Ruth rozhodla nadobro od Martyho odejít. Požádala o rozvod. Marty měl ale svou hlavu, dávno věděl, že Ruth milovala jiného. Johnnyho během jednoho večera postřelil. Ten ale přežil a Marty byl obviněn z pokusu o vraždu. Martyho nový noční klub byl otevřen a Marty se dostal i na slavnostní zahajovací večer. Ruth i přes všechny špatné vzpomínky a ponižování v klubu nakonec vystoupila. Chtěla Martymu oplatit vše, co pro ni kdy udělal...
Love Me Or Leave Me je jedním z nejúspěšnějších filmů Doris Day. Oba hlavní představitelé byli jasní favorité na Oscary. Doris ale bohužel nezískala ani nominaci, James Cagney ano. Film získat celkem šest nominací na ceny akademie včetně nejlepšího herce v hlavní roli, nejlepší filmové předlohy, nejleší písňě nebo nejlepšího zvuku. Snímek získal jedno ocenění a to za nejlepší originální příběh. Doris Day se představila jako fantastická intepretka písní a nezapomenutelná dramatická herečka. A vypadala naprosto úchvatně!

Mnoho z originálních skladeb, která dvě dekády před Doris zpívala skutečná Ruth Etting, opravdu zazněly ve filmu. Byly to písně "Sam, the Old Accordion Man", "At Sundown", "It All Depends on You", "Mean to Me", "Shaking the Blues Away", "Ten Cents a Dance", "Everybody Loves My Baby" and "Love Me or Leave Me".


 

Sama Doris vzpomíná na toto období ve své knize: „Během období příprav na tuto roli jsem poslouchala spoustu skladeb v podání Ruth Etting. Měla opravdu nezapomenutelný hlas. Nechtěla jsem v žádném případě imitovat její zpěv, snažila jsem se přiblížit jejímu stylu a umění, které jsem vycítila z písní.“

Během filmu se Doris objevila v šatech modní návrhářky Helen Rose, které stály dohromady čtyřicet tisíc dolarů. To byla na tu dobu astronomická suma!

Love Me Of Leave Me byl velkým hitem kritiků i diváků. Filmový soundtrack se držel neuvěřitelných sedmnáct týdnu na prvním místě americké hitparády. Film vydělal v kinech miliony dolarů...

A já si občas říkám, kam by se asi ubírala kariéra Doris Day, kdyby natáčela filmy pro MGM od úplného začátku své kariéry...

Zdroj informací: webový portál věnovaný filmům a kariéře Doris Day www.dorisday.netŽádné komentáře:

Okomentovat