neděle 17. července 2011

Koncerty pro mladé (Young People's Concerts) / Šest přednášek na Harvardské univerzitě (Six Talks at Harvard)

Leonarda Bernsteina známe všichni jako skladatele, dirigenta a klavíristu. Málokdo asi ví, že Lenny působil také jako učitel.

Unikátním projektem, na kterém se Bernstein s láskou podílel, je soubor živých koncertů pro mladé lidi.  Kolekce 9 DVD vyšla poprvé v roce 2004. Jde o propojení skladatelova mluveného slova s hudebními ukázkami. Sám Bernstein je neuvěřitelným vypravěčem, který společně s posluchači během programů zpívá, ptá se a rozebírá hudební témata.
Koncerty se natáčely během 15ti let. První koncert vznikl v roce 1958, poslední v roce 1973. Ty nejstarší jsou černobíle, další díly jsou již točené barevně. V tomto jedinečném kompletu je zachyceno 25 z celkových 53 dílů, na kterých se Bernstein podílel. 

Skladatel se v každém díle věnuje konkrétnímu tématu. Jedním z nich jsou mistři moderní hudby (Šostakovič, Hindemith, Holst, Copland či Ives). V dalším díle probírá jazz v koncertních halách, dále latinskoamerickou hudbu a její duši. Věnuje se hudební teorii, intervalům či tématu "Co vlastně hudba je a co znamená".

Tuto kolekci všem vřele doporučuji, k dostání je mimo jiné na tomto odkaze.

----------------------------------------------------------------------------

Dalším a neméně zajímavým projektem je 6 přednášek na Harvardské universitě.

Vždy pohotový Bernstein se nesnaží zahltit diváky a posluchače hudebními termíny. Snaží se jednoduše a srozumitelně osvětlit témata hudební historie a formy.
Diskuze jsou vlastně vystoupeními, ve kterých hraje Bernstein na piano úryvky z děl Mozarta, Beethovena, Wagnera, Ravela, Debussyho, Mahlera či Stravinského. Veškerá hudební čísla doplňuje informacemi o skladatelích, jejich životech a stylu, ve kterém každý z nich komponoval.

Besedy s názvem The Unanswered Question (Nezodpověděná otázka) byly po svém vydání přepsány do knižní podoby. Kniha se nemá podle Bernsteina číst, jejímu obsahu se má naslouchat. DVD kolekce je k dostání ZDE.Žádné komentáře:

Okomentovat