čtvrtek 20. září 2012

Interpreti americké populární písně: Peggy Mann

Peggy Mann patřila ve 30. a 40. letech k předním vokalistkám bigbandové éry. Spolupracovala s mnohými orchestry, vystoupila v několika celovečerních filmech. Její nádherný hlas je zachycen na nahrávkách, které jsou i dnes k sehnání. Na úvod bych chtěla moc poděkovat svému facebook příteli, kterým je David Ray. David je největším znalcem a sběratelem nahrávek, fotografií a veškerých suvenýrů Peggy Mann. Díky němu a dodnes žijícím rodinným příslušníkům Peggy Mann máme unikátní možnost dozvědět se více o této překrásné dámě, která patřila ve své době k nejlepším zpěvačkám v branži...
Americká zpěvačka Peggy Mann, vlastním jménem Margaret Germano, se narodila 27. září 1919 ve městě Yonkers ve státě New York. V rodném městě vystudovala střední školu, kde se prosadila a byla obdivována jako talentovaná tanečnice. Peggy milovala divadlo a drama. Přihlásila se na universitu Smith College. Láska k hudbě a zpěvu ale zvítězila, mladá Peggy záhy vzdala tanec i universitní studium. 

Peggy docházela na hodiny zpěvu k nejlepším učitelům, kteří v té době vyučovali a působili v New Yorku. A jak se říká, štěstěna přeje připraveným, poštěstilo se také Peggy. Po odchodu Bea Wain byla legendární kapela Bena Pollacka bez zpěvačky. Díky svému učiteli dostala zpěvačka šanci Pollacovi předzpívat. Ben Pollack byl velký profesionál, který dokázal rozpoznat talent na první pohled. S Peggy okamžitě podepsal smlouvu. Netrvalo dlouho a mladičká umělkyně se stala oblíbenou vokalistkou v malých divadlech, tančírnách a především v rozhlase.


Peggy Mann v jednom z mnoha "soundies" klipů, 
které jsou dnes již velkou raritou


Během 40. let se Peggy objevila v mnohých video upoutávkách, kterým se dodnes říka soundies. Soundies byly krátké tříminutové klipy, které bylo možné shlédnout na speciálních takzvaných Panoram juboxes, které fungovaly na stejné bázi jako klasický jubox. Po vhození mince si zákazník vybral oblíbený filmový klip, který často obsahoval také taneční číslo či humornou scénku doplněnou hudbou. Panoram skříňky byly umístěny například v nočních klubech, barech či restauracích. Dnes jsou tyto přístroje velkou raritou. Klipy jsou ale důležitou a v mnohých případech také jedinou historickou ukázkou pěveckého a hudebního umění mnohých vokalistů a muzikantů tehdejší doby.


Peggy Mann s kapelníkem Delem Countneym


V období 2. světové války tančila celá Amerika v rytmu swingu a jazzu. Peggy Mann byla nedílnou součástí hudebního kolotoče, spolupracovala s nejlepšími orchestry té doby. Ráda bych zmínila několik nahrávek, které v této době natočila...

V letech 1936 - 1937 byla členkou kapely Henryho Halsteada. To bylo ještě v období středoškolského studia, kdy se věnovala především tanci a herectví. Jak jsem již zmínila, po střední škole zpívala Peggy s kapelou Bena Pollacka, konkrétně v roce 1937.

Dalším kolegou byl Enoch Light, se kterým zpívala a koncertovala Peggy v letech 1938-1939. Enoch byl jedním z revolučních hudebníků, který prosadil nahrávání a poslech hudby ve stereu. S orchestrem Larryho Clintona pracovala Peggy od roku 1940 až 1941.


Peggy Mann a Teddy Powell se svým orchestrem 
v písni Joltin' Joe


Nejdůležitější a nejúspěšnější léta kariéry zažila Peggy s orchestrem Teddyho Powella. Konkrétně v letech 1941 - 1944. S kapelou vystoupila také v několika filmech, za všechny jmenujme snímek Jam Session z roku 1943, ve kterém si zazpívala píseň Murder, He Says

Jednu ze svých nahrávek natočila Peggy také s Benny Goodmanem, v roce 1944 se sešli v nahrávacím studiu v písni Everytime We Say Goodbye.

Peggy a Tommy Dorsey s kapelou nahráli dvě skladby. Obě dvě pochází z muzikálu Show Boat, který měl premiéru v roce 1927. Konkrétně to byly skladby Bill a Can't Help Loving That Man

V listopadu 1947 si v rámci jednoho z dílů rozhlasového pořadu The Frank Sinatra Radio Show na rádiové stanici CBS zazpívala Peggy také s Frankem Sinatrou. Frank a Peggy natočili duet Embraceble You.

Peggy Mann, Frank Sinatra a Cy Walters při zkoušce, 
titulní strana hudebního časopisu Down Beat, 1946


Peggy odešla do předčasného pěveckého důchodu na sklonku 50. let. Cítila, že pro ni na hudebním výslunní již není místo. Poslední oficiální a dochovaná nahrávka s názvem Music For Going Steady je datovaná rokem 1957. Pěveckým partnerem jí byl kolega Vic Damone, doprovodil je Ted Dale a jeho orchestr. Peggy Mann zemřela v létě 1988 ve věku pouhých 69 let.

Žádné komentáře:

Okomentovat