neděle 23. června 2013

CD tip měsíce: The Lively Ones

V roce 1961 podepsal Vic Damone čtyřletou smlouvu s gramofonovou firmou Capitol Records. Byl jakýmsi "náhradníkem" za Franka Sinatru, který si na začátku 60. let založil svou vlastní společnost s názvem Reprise Records. A právě během tohoto období natočil Damone svá asi nejlepší alba. Jedním z řady je The Lively Ones, které vyšlo poprvé v roce 1962...
Vic Damone nebyl na začátku 60. let žádným pěveckým začátečníkem. Na kontě měl několik desítek hitů, dlouhohrajících desek (v 50. letech patřil ke Columbia Records) a také filmových muzikálů, ve kterých vynikal především díky svému krásnému hlasu a atraktivnímu vzhledu (více o životě umělce si můžete přečíst na tomto odkaze).

Uznávaný trumpetista, aranžér a kapelník Billy May patřil v době vzniku alba The Lively Ones k nejlepším v hudební branži. Jako trumpetista spolupracoval již ve 40. letech s orchestry Glenna Millera či Charlieho Barneta. Později si založil svou vlastní kapelu, se kterou natočil mnohé dodnes legendární nahrávky. Do historie se zapsal především jako excelentní aranžér, který v 50. a 60. letech spolupracoval s prvotřídními americkými vokalisty. Asi nejznámější je jeho spolupráce s Frankem Sinatrou, dále Nat King Colem, Ellou Fitzgerald, Rosemay Clooney a dalšími.
Vic Damone a Billy May spolu natočili pouze dvě alba. The Lively Ones a Strange Enchantment. V historickém kontextu hudebních nahrávek je to tak trochu škoda. Damone byl v 60. letech na vrcholu své pěvecké kariéry, v následujících letech jej čekalo několik zajímavých televizních i hudebních projektů. Jak už to ale v životě chodí, oba dva umělci měli v té době mnoho závazků, k další spolupráci již bohužel nikdy v budoucnu nedošlo (dvojice alb vyšla před lety na jednom CD nosiči, který je dlouhá léta vyprodán - dnes jsou obě alba k dostání v mp3 formátu na iTunes).


The Lively Ones / Strange Enchantment - přebal CD nosiče Co asi nevíte...

  • většina písní na albu je ve znamení svižných aranžmá; na desce najdete ale i několik nádherných balad jako je Laura, Ruby či Nina Never Knew
  • ne všechny písně jsou nové; Billy May dokázal díky svým aranžmá "vykouzlit" ze starých dobrých písní nové hity - k starším skladbám patří například Marie původně z roku 1928 (autorem je Irving Berlin) nebo Dearly Beloved (autory jsou Jerome Kern a Johnny Mercer), která se objevila poprvé ve filmu You Were Never Lovelier v roce 1942Little Girl - jedna ze skladeb alba The Lively Ones (1962)


Charmaine
(Erno Rapee - Lew Pollack)

Cherokee
(Ray Noble)

Laura
(David Raksin - Johnny Mercer)

Diane
(Erno Rapee - Lew Pollack)

Nina Never Knew
(Louis Alter - Milton Drake)

The Lively Ones

Marie
(Irving Berlin)

The Most Beautiful Girl In The World
(Richard Rodgers - Lorenz Hart)

Ruby
(Heinz Roemheld - Michell Parish)

Dearly Beloved
(Jerome Kern - Johnny Mercer)

I Want A Little Girl 
(Murray Melcher - Billy Moll)

Little Girl
(Francis Henry - Madeline Hyde)

Žádné komentáře:

Okomentovat