středa 9. února 2011

Angela Lansbury

Angela Lansbury a Jerry Herman? Co vlastně spoluje tyto dva výjimečné umělce? Společného mají mnoho; především lásku k divadlu, uměleckou pokoru a vzájemné přátelství, které trvá přes 40 let…

Angela Lansbury a Jerry Herman (1966)

Angelu Lansbury si většina z nás pamatuje jako důvtipnou a nekompromisní Jessicu Fletcherovou z detektivního seriálu To je vražda, napsala. Tato úspěšná série příběhů je pouze zlomkem ze života a práce této dámy, jejíž kariéru si dnes připomeneme.

Narodila se 16. října 1925 v Londýně, její rodiče Moyna MacGill a Edgar Lansbury pocházeli z Irska, do kterého se Angela dodnes velice ráda vrací.

Během 2. světové války se celá rodina přestěhovala do Kalifornie, kde se záhy mladičká devatenáctiletá Angela představila ve svém prvním celovečerním filmu Gaslight (1944), za který byla nomInivána na Oscara ve vedlejší roli. The Picture of Dorian Gray (Obraz Doriana Graye) byl další úspěch! V roce 1945 si za roli Clotildy de Marelle odnesla Zlatý Globus a byla podruhé nominována na Oscara za vedlejší roli. Toto byl pouze začátek slibné filmové kariéry.

ve filmu Obraz Doriana Graye (1945)

Ve 40. a 50. letech hvězda Angely Lansbury zážila jasně především na filmovém nebi. Za roli paní Iselinové – postavy z filmu The Manchuriant Candidate (1962) - získala nejen dobré kritiky, ale také několik filmových cen. Nová doba si ale žádala mladé a nové herecké tváře. Angela Lansbury byla “starší a okoukanou” ikonou, pro kterou v Hollywoodu nebylo již tolik hereckých příležitostí jako v minulosti.

Mame (1966)

V 60. letech přišly především divadelní úspěchy! V roce 1964 překvapila mnohé, když se na Broadway představila ve své první muzikálové roli. To bylo v Sondheimově ANYONE CAN WHISTLE. Muzikál se dočkal pouze několika repríz, kritika ho nekompromisně ztrhala. Již v této show se Lansbury představila nejen jako vynikající herečka, ale také jako velice nadaná zpěvačka, která svůj pěvecký talent dokázala zúročit již záhy ve své životní muzikálové roli. Tou byla šarmantní tetička Mame, do které se postupem doby zamilovali všichni příznivci hudebního divadla.V roce 1966 ji Jerry Herman nabídl roli tetičky Mame Dennis, která se stala okamžitě legendou! Muzikál MAME měl premiéru v květnu 1966 ve Winter Garden Theatre. Angela Lansbury byla nominována a vyhrála svou první z řady cen Tony za nejlepší hlavní ženskou roli v muzikále. Show se dočkala neuvěřitelných 1508 repríz! Kompletní nahrávka originální Broadway show byla vydána na CD nosičích a je běžně k dostání! Nejednu píseň z  show zařadili do svého repertoáru interpreti jakými byl například Frank Sinatra, Bobby Darin či Robert Goulet. Muzikál MAME byl v roce 1983 podruhé úspěšně uveden na Broadway. A s kým jiným než s Lansbury v hlavní roli!

Dear World (1969)

Po veleúspěšném dvouletém tažení s MAME přijala Lansbury další nabídku Jerryho Hermana. Jednalo se o hlavní roli v muzikále DEAR WORLD. Realita bohužel nepředčila očekávání. Diváci se těšili na další dramatický příběh se štastným koncem, noblesní a velkolepá hudební čísla a především na šarmantní hlavní hrdinku, jak tomu bylo v muzikále MAME. Ničeho takového se nedočkali. Muzikál DEAR WORLD byl premiérově uveden v únoru 1969. Pojednává o postarší dámě (hraběnce Aurelii), která se svými přítelkyněmi vzpomíná na své mládí a na staré dobré časy. I přes neúspěch muzikálu a nepochopitelný nezájem ze strany diváků si po právu odnesla Angela Lansbury svou druhou cenu Tony za hlavní ženský herecký výkon v muzikále. Díky originální nahrávce kompletního muzikálu se dnes můžeme přesvědčit o tom, že po hudební stránce této show nechybělo téměř nic! Některé z písní se interpretují dodnes. To především klasické I DON’T WANT TO KNOW a EACH TOMORROW MORNING. Pro mne zůstává nesmrtelnou především titulní DEAR WORLD; originální text písně je aktuální dnes více než kdykoliv předtím!

Angela Lansbury se představila také v muzikálech jiných autorů. Ve své divadelní kariéře získala celkem pět cen Tony Awards a to kontkétně v těchto letech a za tyto role:

     1966 nejlepší herečka v muzikále MAME (hudba a texty Jerry Herman)

     1969 nejlepší herečka v muzikále DEAR WORLD (hudba a texty Jerry Herman)

     1975 nejlepší herečka v muzikále GYPSY (hudba Jule Styne, texty S. Sondheim)

     1979 nejlepší herečka v muzikále SWEENEY TODD (hudba a texty S. Sondheim)
               
     2009 nejlepší herečka v divadelní hře BLITHE SPIRIT (autor Noël Coward)

Angela Lansbury přebírá divadelní cenu Tony za nejlepší herecký výkon v divadelní hře BLITHE SPIRIT (2009)

V dalších letech bylo možno vidět Lansbury na filmovém plátně, v divadle, ale také v televizi. Zde bych ráda připomněla veleúspěsný televizní serial, který znájí dobře i čeští diváci. Od roku 1984 do roku 1996 se herečka plně věnovala televiznímu natáčení seriálu Murder, She Wrote (To je vražda, napsala). Téměř nekonečný detektivní seriál získal mnoho ocenění včetně Zlatého Globu v roce 1985, 1987, 1990 a 1992. Všechny ocenění získala hlavní představitelka!

V roce 1996 se Angela Lansbury pracovně sešla s Jerry Hermanem ještě jednou. Jednalo se o televizní projekt MRS. SANTA CLAUS, který vypráví příběh paní Santaklausové. Filmový muzikál je plný veselých písní, humorných scének a vánoční pohody.

Mrs. Santa Claus (1996)

V dnešní době Lansbury nikterak neodpočívá, věnuje se na plno své herecké profesi. V loňské sezóně ji mohli diváci vidět v roli Madame Armfeldt v navrácené inscenaci muzikálu Stephena Sondheima A LITTLE NIGHT MUSIC na Broadway, za kterou byla nominována na divadelní Tony Award.

V prosinci 2010 byla čestným hostem při předávání cen v Kennedy Centru ve Washingtonu DC (sama získala toto ocenění v roce 2000). Slavnostně zde uvedla cenu, kterou za celoživotní přínos v oblastni hudebního divadla získal její dlouholetý přítel Jerry Herman. 

Angela Lansbury a Jerry Herman (2009)

Angela Lansbury je žijící fenomén! Dnes legendární a uznávaná umělkyně má stále plný diář. Zdá se, že ji nemůže nic zastavit. Vždyt letos oslaví teprve své 86. narozeniny...

Žádné komentáře:

Okomentovat