Vedle textů k již zmíněnému muzikálu Finian's Rainbow a legendárnímu
filmu The Wizard Of Oz pracoval Yip Harburg na dalším muzikálu. V roce
1944 se na Broadway opět sešel s Haroldem Arlenem, aby napsali písně k
muzikálu BLOOMER GIRL.
Knižní předlohu měl na svědomí Sig Herzig a Fred Saidy. Show byla poprvé uvedena 4. října 1944 na Broadway, kde se v hlavní roli představila tehdy mladičká Celeste Holm, která se v další desetiletích zařadila k nejobsazovanějším herečkám Broadway a Hollywoodu. Muzikál BLOOMER GIRL byl pro Celeste Holm takzvaný odrazový můstek, v dalších letech své kariéry se prosadila především v Hollywoodu.
Za svůj život byla třikrát nominovaná na Oscara. Cenu akademie a Zlatý Globus získala v roce 1947 za film Gentleman's Agreement. Představila se též ve filmových muzikálech, to konkrétně v High Society, ve kterém si zahrála po boku Franka Sinatry, Binga Crosbyho a své dlouholeté přítelkyně Grace Kelly. Dodnes je Celeste Holm velice aktivní, v letošním roce oslavila neuvěřitelné 94. narozeniny!
Right As The Rain ve verzi Barbry Streisand (1963)
V roce 1956 vznikla televizní verze muzikálu, ve které bylo možno vidět a slyšet například Barbaru Cook a Keitha Andese. V této verzi se představilo několik původních tanečníků, kteří byly součástí premiérového uvedení o dvanáct let dříve.
ukázka z televizní verze Bloomer Girl z roku 1956
Původní nahrávka broadwayské verze vyšla na CD nosičích až v 90. letech (do té doby byla vydána pouze a jenom na LP). V roce 2001 byl muzikál koncertně uveden v rámci dlouholetého programu City Center Encores! Nahrávka tohoto uvedení bohužel neexistuje.
V posledních letech nebylo vyprodukováno filmovými studii velké množství muzikálů. Proč ale? Není to třeba tím, že hudební komedie už není v kurzu? Pravda, za posledních pár let vzniklo několik hudebních filmů, především životopisných snímků, soustředících se na životy populárních umělců.
Ray - pojednávající o životě Ray Charlese. Beyond The Sea jako vzpomínkový film na swingujícího zpěváka Bobby Darina. A v neposlední řadě De-Lovely, který je podle mého soudu jedním z nejpovedenějších životopisných filmů poslední dekády. Film pojednává o životě a tvorbě jednoho z legendárních skladatelů americké populární hudby 20. století. Tím mužem byl Cole Porter.
Toto vše je sice hezké, ale kde je skutečný a nefalšovaný pokračovatel klasického muzikálu? Žánru, který se po poslední klapce filmové verze muzikálu Finian’s Rainbow v roce 1968, jakoby vypařil a zmizel v nenávratnu.
Je docela zajímavé (troufnu si říci, že mne osobně to nepřekvapuje), že pod vtipnými a dodnes legendárními písňovými texty (částečně i muzikálovými předlohami) prvního a také posledního klasického filmového muzikálu, je podepsán jeden muž. Tento měsíc jsme již vzpomínali na film Finian’s Rainbow, který je nejen podle mne posledním z řady klasických muzikálů. Tím prvním a asi ještě mnohem známějším je hudebním film THE WIZARD OF OZ.
Muž, který je podepsán pod texty k oběma muzikálům, je náš umělec měsíce května. Yip Harburg...
první edice The Wonderful Wizard of Oz z roku 1900
Film THE WIZARD OF OZ byl natočen podle knižní předlohy The Wonderful Wizard Of Oz, kterou v roce 1900 napsal L. Frank Baum. Hned po samotném vydání knihy si čtenáři tento kouzelný příběh zamilovali. Sám autor buhužel nikdy zhudebněnou filmovou verzi nespatřil. Zemřel v roce 1919, dvacet let před filmovou premiérou.
V roce 1939 se v hollywoodských studiích děly skutečné divy. V jedné části natáčelo studio Warner Brothers velkofilm Gone With The Wind, kousek opodál vznikal ještě jeden film, který měl později vstoupit také do dějit. THE WIZARD OF OZ.
Jack Haley, Judy Garland, Ray Bolger a Bert Lahr ve filmu The Wizard Of Oz
Do hlavních rolí byli obsazeni v té době již legendární umělci, které diváci dobře znali. Hodnou čarodějnici Glindu si zahrála Billie Burke, známá to divadelní herečka a vdova po legendě všech broadwayských legend Florenci Ziegfeldovi. Zlou čarodejnici se zeleným obličejem a hrůzostrašným smíchem ztvárnila Margaret Hamilton. Frank Morgan byl Čarodějem ze země Oz. Všemi oblíbený komik Ray Bolger ztvárnil roli panáčka Scarecrow, který se bál pouze zápalek (byl totiž celý ze slámy). A jediné, po čem toužil, byl mozek. Domníval se totiž, že je hloupý a nic neumí. To samozřejmě nebyla pravda. Do role roztomilého Plecháčka byl obsazen Jack Haley. Ten chtěl jen a pouze skutečné srdce, které mu zapomněl jeho strůjce vyrobit. Skutečné srdce, které bije právě tak, jako lidské. Nakonec zjistil, že srdce měl od samého začátku. Bert Lahr, který je ve filmu k nepoznání, si zahrál lva Strašpitla, který se všeho pořád jenom bál. Jediné, co tento smutný a ustrašený lev chtěl, byla odvaha. Tu samozřejmě měl již od začátku, ale musel na to přijít sám.
Toto vše a ještě mnohem více zažijí tři kamarádi společně s malou Dorotkou, se kterou se vydávají do čarovné země Oz. Zde chtějí nalézt čaroděje, který jim má na všechny tyto otázky odpovědět a také poradit. Cestování nemají ale jen tak jednoduché, po cestě potkají zlou čarodějnici, která jim chce jejich počínání zhatit. Nakonec ale vše dopadne dobře a sama Dorotka se v pořádku dostane domů, do svého Kansasu...
Somewhere Over The Rainbow (1939)
V roli Dorotky se představila tehdy 17tiletá Judy Garland. (Před samotným natáčením zvažovalo filmové studio MGM o alternativě hlavní představitelky Dorotky, kterou měla hrát Shirley Temple. Nakonec se ale tak nestalo.) Již zde se Garland představila nejen jako talentovaná zpěvačka, ale také jako nadějná herečka. Dodnes je film The Wizard Of Oz spojován se jménem Judy Garland, a to především díky legendární písni Somewhere Over The Rainbow (původně měla být píseň dokonce z filmu vyškrtnuta –MGM studiu se zdála nepodstatná a příliš dlouhá). Skladba se stala jednou z nejznámějších filmových melodií všech dob – získala Oscara za nejlepší filmovou píseň roku 1939. Garland ji od té doby interpretovala na všech svých koncertech a vystoupeních až do své smrti v roce 1969.
V roce 2004 byla Americkým filmovým institutem vyhodnocena jako nejlepší filmová píseň za posledních 100 let!
Filmovou hudbu napsal Harold Arlen, autorem textů byl Yip Harburg. Pod dalšími orchestrálními úpravami a hudbou k filmu je podepsán Herbert Stothart, který si také odnesl Oscara za nejlepší instrumentální hudbu k filmu. Dvě z písní s názvem The Jitterbug a Ding! Dong! The Witch Is Death se nakonec do finální verze filmu nevešly. I tak byly společně s ostatními písněmi a doprovodnou instrumentální hudbou zařazeny na 2CD komplet.
V roce 1989 byl u příležitosti 50. výročí snímek vydán na VHS. V roce 2009 bylo možné vidět film v kinech po celém světě v HD rozlišení. To vše se událo 23. září 2009 v rámci 70. výročí filmového muzikálu. Bylo to takzvané promo k následnému vydání speciální edice DVD setu.
londýnská produkce muzikálu a Michael Crawford v roli Čaroděje (2011)
V letošním roce se dočkali čarovného příběhu také diváci v Londýně. V divadle Palladium je již několik měsíců k vidění skutečně neobyčejná podívaná. Sama jsem při svém dubnovém pobytu v Londýně muzikál viděla. Největším lákadlem je pro diváky bezesporu Michael Crawford, který ztvárňuje roli Čaroděje. Pokud se chystáte do Velké Británie a budete mít čas, určitě si nenechte tuto show ujít!
Více již neprozradím. Nejlepší bude, když si film a třeba i soundtrack k filmu pořídíte sami. Příběh není totiž jenom pro děti, je pro všechny, a hlavně pro dospělé. Více než 70 let od svého vzniku je stále aktuální, stále vysílaný a nadále oblíbený mnohými diváky.
Pojdme se tedy ve volné chvilce podívat do kouzelné země čarodeje a jeho skřítků. Stejně tak, jak se zpívá v titulní písni filmu... We’re off to see the Wizard, The Wonderful Wizard of Oz…
1.Main Title
2.Over The Rainbow
3.Cyclone
4.Come Out, Come Out...
5.It Really Was No Miracle
6.We Thank You Very Sweetly
7.Ding-Dong! The Witch Is Dead
8.As Mayor Of The Munchkin City
9.As Coroner, I Must Aver
10.Ding-Dong! The Witch Is Dead (Reprise)
11.The Lullaby League
12.The Lollipop Guild
13.We Welcome You To Munchkinland
14.Follow The Yello Brick Road / You’re Off To See The Wizard
Každý měsíc doporučuji zajímavé publikace. Dnes tomu nebude jinak. Ve své sbírce mám několik zajímavých knih, o kterých bych se ráda zmínila. A také je doporučila k případnému studiu...
WHO PUT THE RAINBOW IN THE WIZARD OF OZ? je dodnes nejobsáhlejší publikovanou biografií o textaři, který samozřejmě nenapsal texty pouze k muzikálu zmíněném v názvu knihy. Otextoval spoustu dalších divadelních melodií, jednotlivých písní a napsal několik knižních předloh k muzikálům. Byl všestranným umělcem, který bohužel tragicky zahynul při automobilové nehodě v roce 1981. Harburgův syn Ernie Harburg a Harold Mayerson vzdali společněholt umělci, který byl učitelem pro mnohé. Dodnes je inspirací pro všechny.
Výběr z Harburgových textů THE YIP HARBURG SONGBOOK by v žádném případě neměl chybět v knihovně milovníka americké populární písně.
Sbírka satirických básní RHYMES OF THE IRREVERENT vyšla v roce 2006. Vedle 240 stran zajímavého a působivého čtení mne zaujalo také grafické zpracovnání publikace. Sebrané krátké básně a veselé satirické příběhy - ne příliš příznačné pro Harburga - ukazují umělce v jiném světle, jiném světě.
THE MAKING OF THE WIZARD OF OZ - možná trochu zapomenutou publikací o historii jednoho z nejslavnějších filmových muzikálů všech dob má dnes již málo čtenářů ve své knihovně (osobně jsem na ni narazila zcela náhodou během svého pobytu v USA, když jsem procházela jeden menší antikvariát v Chicagu). Informačně téměř vyčerpávající, plná krásných fotografií a veselých příhod. První vydání vyšlo v roce 1977, nová a upravená edice vyšla v roce 1998.
Pokaždé, když zahlédnu v televizním programu odkaz na americký muzikál, tak se musím usmát. Televizní kanály jich dávají tak málo! Několik jich ale přece jenom čas od času vídáme. Jedním z nich je legendární film, který si pamatuji ještě z dětství. DIVOTVORNÝ HRNEC. V originále FINIAN’S RANBOW. Kdo by neznal příběh postaršího Ira, který přichází se svou dcerou Sharon do Ameriky. Zde se chce usadit a šťastně žít. Do nové země potají propašuje hrnec zlata, který patří skřítkovi Ogovi. Ten chce za každou cenu získat svůj poklad nazpět...
Ella Logan a Donald Richards - premiérová inscenace (1947)
V dnešním příspěvku si řekneme více o muzikále, který si získal příznivce před více než 60 lety. Zvu vás do země skřítků, kouzel a líbivých písní, které jistě všichni dobře znáte...
Knižní předlohu napsal společně s Fredem Saidym i Yip Harburg, který byl autorerm textů ke všem písním muzikálu. Hudbu napsal legendární Burton Lane. Harburg a Lane napsali společně několik desítek písní, které se staly ve své době velkými hity.
If This Isn't Love - jedna z písní z filmové verze (1968)
Muzikál byl premiérově uveden 10. ledna 1947 v 46th Street Theatre na Broadway, kde se odehrálo neuvěřitelných 725 repríz. Režie se ujal Bretaigne Windust, choreografie Michael Kidd. V hlavních rolích mohli diváci vidět a slyšet Ellu Logan (Sharon), Donalda Richardse (Woody), Alberta Sharpe (Finian), Davida Wayna (skřítek Og) a Lyn Muray Singers. David Wayne získat za portrét skřítka Oga broadwayskou cenu Tony. Byla to vůbec první cena Tony, který byla v historii ročníků Tony Awards udělena. Londýnská inscenace muzikálu měla premiéru 21. října 1947, odehráno bylo pouhých 55 představení.
Nahrávka muzikálu z roku 1947 byla nedlouho po premiéře vydána firmou Columbia Records na LP nosiči. Jednalo se tehdy o unikátní a první vydání nového LP formátu gramofonovou firmou (v roce 2000 byla nahrávka remástrována a vydána na CD nosiči, který obsahuje například zcela raritní snímky, tři bonusy a píseň Don’t Pass Me By, která byla z původní show před premiérou vyškrtnuta).
Don Francks a Petula Clark jako Woody a Sharon
Pohádkový muzikál se na broadwayská divadelní prkna vrátil celkem čtyřikrát. V roce 1955 jej režíroval syn slavného otce William Hammerstein. V roli Sharon se představila Helen Gallagher, dále pak Merv Griffin a Will Mahoney, který byl dokonce nominován na cenu Tony. Další produkci režíroval v roce 1960 Herbert Ross (nahrávku z inscenace vydala RCA Victor). Poslední broadwayská inscenace byla uvedena v New Yorku v roce 1967. Poslední a nedávné uvedení z října 2009 mohli diváci vidět v St. James Theatre. Show byla stažena kvůli ekonomickým problémům v lednu 2010. I tak získala tři nominace na ceny Tony – nominaci za nejlepší navrácenou inscenaci muzikálu, nejlepší herečku v hlavní roli (Kate Baldwin) a nejlepšího herce v hlavní roli (Christopher Fitzgerald). Nahrávka nedávné broadwayské verze muzikálu byla vydána na CD nosičích v roce 2010.
upoutávka na poslední broadwayskou inscenaci muzikálu (2009)
V polovině 50. let se začalo přemýšlet o animované verzi muzikálu. Svůj hlas měli postavám propůjčit takové hvězdy jako byla Ella Fitzgerald, Frank Sinatra či Louis Armstrong. Nakonec z celého projektu sešlo. Zachovali se ale originální nákresy a poznámky tvůrců, které byly v roce 1993 poprvé uveřejněny v magazínu Print.
Fred Astaire jako Finian McLonergan ve filmové verzi muzikálu
Sejde z očí, sejde z mysli. To se jiště často říká, také to často platí. I přes úspěšná broadwayská uvedení se “Finianova duha” dostala jen k vyvoleným divákům. To se změnilo ve chvíli, kdy byl v roce 1968 muzikál zfilmovám a poprvé uveden na plátnech kin. Diváci si jej okamžitě zamilovali. V hlavních rolí se představila tehdy mladičká Petula Clark jako Sharon, kanadský zpěvák Don Francks jako nebojácný Woody, neposedný a veselý Tommy Steele jako skřítek Og. Především to byl ale legendární Fred Astaire, který ve své poslední filmové muzikálové roli ztvárnil postavu irského emigranta Finiana McLonergana. Filmová verze se nestala legendární jen díky Astairovi, i přesto, že on sám na tom má velkou zásluhu. Jsou to především písně, které jsou nesmrtelné. Interpretují se dodnes. A to nejenom v originálním znění.
Nedlouho po americké premiéře se dočkali muzikálového uvedení také čeští diváci. Hudební komedii uvedli pánové Voskovec a Werich, v roli Sharon se představila dodnes aktivní Soňa Červená.
Jan Werich a Soňa Červená - Divotvorný hrnec, 1948
Až opět zahlédnete v TV programu film s názvem Divotvorný hrnec, určitě si udělejte čas a užijte si dvě hodiny pohádkové magie. Zjistíte totiž, že film má skvělou a veselou atmosféru. A je také poučný. Jeho náladu asi nejlépe vystihuje píseň, kterou ve filmu zpívá skřítek Og a Sharon. Something Sort Of Grandish...
Někteří textaři napíší během svého života několik úspěšných písňových textů a vytratí se z podvědomí posluchačů. Někteří mají to štěstí, že spolupracují s vynikajícími skladateli. Jejich práce se potom stane nesmrtelnou a dodnes interpretovanou. Někteří však nepatří ani do jedné z těchto kategorií. Je nemožné je kamkoliv zařadit. Tito lidé tvoří dějiny populární hudby. Géniové. Umělci a přitom obyčejní lidé. Jedním z vyvolených byl Edgar Yipsel Harburg, kterému se jednoduše přezdívalo Yip Harburg...
Květnový měsíc věnujeme tvorbě umělce, který se stal legendou již za svého života. Možná, že jeho jméno není všem notoricky známo. Jeho díla ale známa jsou, jsou totiž nesmrtelná. The Wizard of Oz neboli Čaroděj ze země Oz či pohádkový příběh o muži, který přinese hrnec zlata z rodného Irska do Ameriky - Finian's Rainbow, u nás notoricky známý pod názvem Divotvorný hrnec...
Uznávaný jak v Hollywoodu, tak na Broadway. Obdivován svými kolegy i posluchači. Toto byl pan Yip Harburg!