úterý 31. prosince 2013

Hudební, divadelní a filmoví umělci, kteří nás opustili v roce 2013

Na sklonku roku 2013 bych ráda připomněla hudební, divadelní a filmové umělce, kteří nás letos navždy opustili. A nebylo jich bohužel málo. Především konec letošního roku byl smutný; zemřelo hned několik velikánů. Všem patří naše vzpomínka...




Patti Page (1927 - 2013)
Americká zpěvačka Patti Page patřila v 50. letech k nejoblíbenějším a nejpopulárnějším vokalistkám; v této dekádě prodala více než sto milionů desek! Její nezaměnitelný sametový hlas milovala celá Amerika. V 70. letech se začala věnovat také country hudbě. Získala mnohá hudební ocenění a dodnes je považována za jednou z nejrespektovanějších zpěvaček 20. století.
Zemřela 1. ledna 2013 v Kalifornii ve věku 85 let.



_________________________________________




Patty Andrews (1918 - 2013)
Poslední žijící členka legendární dívčí vokální trojice The Andrew Sisters Patty Andrews se stala se svými dvěma sestrami ještě za svého života legendou. Trojice sester byla oblíbeným vokálním seskupením v 40. a 50. letech, natočila desítky alb a spolupracovala s mnohými populárními osobnosti té doby. Kdo by neznal jejich slavnou Boogie Woogie Bugle Boy Of Company B...
Zemřela 30. ledna 2013 v Kalifornii ve věku 94 let.



________________________________________




Fran Warren (1926 - 2013)
Americká zpěvačka Fran Warren zaznamenala největší slávu ve 40. a 50. letech. Zpívala s mnohými populárními orchestry, natočila několik úspěšných alb jako Hey There! Here's Fran Warren (1957) nebo Something's Coming (1960). Do podvědomí amerických diváků se zapsala také jako příležitostná filmová a muzikálová herečka.
Zemřela 4. března 2013 v Kalifornii ve věku 87 let.



________________________________________




Phil Ramone (1934 - 2013)
Skladatel, aranžér a především hudební producent Phil Ramone spolupracoval s desítkami nejslavnějších interpretů světa jako například Tony Bennett, Barbra Streisand, Elton John, Frank Sinatra nebo Luciano Pavarotti. Držitel rekordních třinácti hudebních ocenění Grammy, cen Emmy a dalších hudebních poct se neodmyslitelně řadí k velikánům americké populární hudby 20. století.
Zemřel 30. března 2013 v New Yorku ve věku 79 let.



 __________________________________________
 



Jonathan Winters (1925 - 2013)
Americký komik, herec a autor se proslavil především svými nezapomenutelnými televizními pořady, které milují v USA dodnes. Jeho kariéra byla pestrá, sám Winters natáčel desky pro nejmenší posluchače, zahrál si ve filmech a mimo jiné propůjčil svůj hlas několika animovaným postavičkám. 
Zemřel 11. dubna 2013 v Kalifornii ve věku 87 let.



__________________________________________




Deanna Durbin (1921 - 2013)
Kanadská zpěvačka a herečka Deanna Durbin začínala ve filmu již v 30. letech. Objevila se v mnoha filmových muzikálech. Díky svému krásnému hlasu, který dosahoval až operních výšek, interpretovala vše od klasických jazzových standardu až do operní árie. Na sklonku 40. let svou úspěšnou kariéru ukončila. S manželem a dětmi se přestěhovala do Francie, kde strávila zbytek svého života.
Zemřela 20. dubna 2013 ve Francii ve věku 91 let.



____________________________________




Esther Williams (1921 - 2013)
Americká kráska, herečka a především vynikající plavkyně Esther Williams předvedla své umění v mnohých filmech. Příležitostná zpěvačka si také zazpívala v několika muzikálech. K jejím nejznámějším snímkům patří filmy Bathing Beauty, Take Me Out To The Ball Game, Pagan Love Song nebo Texas Carnival.
Zemřela 6. června 2013 v Kalifornii ve věku 91 let.  



_________________________________________




Eydie Gormé (1928 - 2013)
Jedna z nejtalentovanějších vokalistek 20. století, polovina manželské pěvecké dvojice Eydie Gormé, se proslavila nejprve jako sólová zpěvačka. S manželem Stevem Lawrencem natočila několik desítek alb. Na jejich světová turné dodnes vzpomínají hudební příznivci po celém světe. Vzpomínám i já. Oba dva jsem je měla možnost slyšet naživo před deseti lety v USA.
Zemřela 10. srpna 2013 v Las Vegas ve věku 84 let.


 
________________________________________




Eleanor Parker (1922 - 2013)
Možná, že vám jméno herečky moc nenapoví. Když se řekne baronka z muzikálu Za zvuku hudby, spousta z vás jistě ví, o koho jde. Eleanor Parker byla překrásná, inteligentní a talentovaná herečka, která byla vždy ozdobou filmového plátna. K jejím nejlepším filmům patří snímky Caged, Detective Story, The Man With The Golden Arm, Home From A Hill nebo A Hole In The Head. A samozřejmě její slavná postava baronky z muzikálu The Sound Of Music. V 70. letech se objevila také na Broadway, kde slavila velké úspěchy.
Zemřela 9. prosince 2013 v Kalifornii ve věku 91 let.



_____________________________________




Peter O'Toole (1932 - 2013)
Irský rodák Peter O'Toole měl talentu na rozdávání. Představitel Lawrence z Arábie a dalších legendárních filmových rolí byl též vynikajícím divadelním hercem. V londýnském divadle The Old Vic si zahrál v neuvěřitelných 73 hrách! Získal osm nominací na filmové Oscary, žádného ale nikdy nezískal. Až na Oscara za celoživotní zásluhy, kterého přebral v roce 2003. Modrooký hrdina, nezapomenutelný představitel Shakespearových postav a muž, jehož nezaměnitelný hlas zůstává v paměti milionům lidí po celém světě, nebude nikdy napomenut.
Zemřel 14. prosince 2013 v Londýně ve věku 81 let.




____________________________________________




Joan Fontaine (1917- 2013)
Oblíbená herečka Alfreda Hitchcocka měla v životě velké štěstí. Její filmová kariéra sčítá desítky úžasných rolí, ke kterým patří titulní postava filmu Rebecca, Lina v thrilleru Suspicion nebo Tessa v romantickém dramatu The Constant Nymph. Mediálně známý byl také její ne příliš hezký vztah s o rok starší sestrou a herečkou Olivií de Haviland, která je stále mezi námi. 
Zemřela 15. prosince 2013 v Kalifornii ve věku 96 let.



úterý 26. listopadu 2013

Vánoce jak se patří aneb pozvánka na swingový galakoncert!

Také už začínáte pomalu ale jistě připravovat a kupovat vše potřebné na Vánoce? Stardust Melodies má pro vás jeden předvánoční hudební tip na krásný koncert, který se uskuteční 16. prosince od 20 hod ve velkém sále Městské knihovny v Praze. Nebude to ale jen tak obyčejný koncert...




Mladý swingový zpěvák Jan Smigmator si na svůj koncert pozval hned několik domácích hostů. Vedle Leony Machálkové a Lucie Černíkové nebude chybět ani kolegyně z rozhlasového pořadu Klub Evergreen, kterou je moje oblíbená vokalistka Dasha. Všechny účinkující bude doprovázet Swinging Trio a Bohemia Big Band!

Speciálním hostem koncertu bude jazzová legenda Ack van Rooyen, který za svou dlouholetou kariérou vystupoval s mnohými světoznámými jazzovými umělci jako byl například kanadský trumpetista a kapelník Maynard Ferguson, Bert Kaempfert a jeho orchestr nebo Clark Terry.

Vstupenky na koncert si můžete zakoupit na portále Ticketstream na tomto odkaze. A pozor! Lístky mizí rychle, takže si pospěšte a nepromarněte krásný swingový galakoncert, na kterém se doufám dočkáme také několika vánočních skladeb. Samozřejmě ve swingovém duchu. Jak jinak, protože Swing Is Back In Style!


Ack van Rooyen ve skladbě Round Midnight 

čtvrtek 14. listopadu 2013

Vivien Leigh: An Intimate Portrait

Kdo byla britská herečka Vivien Leigh? Na tuto otázku se snažilo odpovědět již mnoho novinářů, autorů biografií, divadelních a filmových znalců, kteří napsali ještě za jejího života mnohé knihy, články a kritiky. Vivien Leigh byla výjimečná žena, talentovaná umělkyně, přítelkyně a inspirace pro mnohé. U příležitosti oslav jejích nedožitých stých narozenin vyšla také jedna pozoruhodná kniha. Vivien Leigh: An Intimate Portrait je překrásná publikace s několika stovkami dosud nikdy předtím nepublikovaných fotografií.




Knihu otevírá předmluva herečky Claire Bloom, která měla možnost Vivien poznat nejenom jako hereckou kolegyni, ale především jako drahou přítelkyni. Setkaly se poprvé během příprav divadelní produkce Duel of Angels, která slavila v Londýně velké úspěchy. Psal se rok 1958, Vivien byla na vrcholu své slávy a také na dně svých fyzických a psychických sil. Dnes již všichni víme, že celý život bojovala se zákeřnou duševní chorobou - bipolární poruchou, o které v té době málokdo věděl...

Vivien byla tajemná dáma. Její půvab, energie, dynamičnost, vtip a talent dodnes obdivujeme v mnohých filmových rolích. Její největší láskou bylo ale divadlo! Nejen po boku svého dlouholetého manžela a herce Laurence Oliviera vystoupila v desítkách divadelních her. Zbožňovala květiny. Vždy s láskou a starostlivě vybírala dárky pro své přátele, kteří ji milovali.


Gone With The Wind - upoutávka na asi nejslavnější 
film Vivien Leigh (1939)


Překrásná publikace Vivien Leigh: An Intimate Portrait vzdává poctu legendě filmového a divadelního světa. Přináší ale mnohem více než jenom faktické informace o životě herečky, kterou tak dobře známe a obdivujeme. Na 271 stránkách se dozvíme spoustu dodnes nepublikovaných informací o dětství a dospívání mladičké Vivien, ze které se stala nejrespektovanější a pro mne též nejkrásnější divadelní herečka první poloviny 20. století. Autorka Kendra Bean, která je také editorkou webové stránky www.vivandlarry.com a administrátorkou facebook stránky Vivien Leigh and Laurence Olivier, dokázala přiblížit a připomenout život umělkyně, na kterou nesmíme zapomenout. 

Na Vivien se totiž zapomenout nedá...

úterý 12. listopadu 2013

Vánoční CD a DVD nosiče

V předvánočním období vychází opět několik zajímavých vánočních CD a DVD, na které bych ráda upozornila. Možná, že se necháte inspirovat a některý z nosičů zakoupíte a věnujete někomu jako krásný dárek!






---------------------------------------------------------------------




čtvrtek 31. října 2013

CD tip měsíce: Call Me Irresponsible

V pořadí třetí studiové album kanadského zpěváka Michaela Bublého s názvem Call Me Irresponsible vyšlo v roce 2007. Toto období je pro umělce zlomové; za sebou má několik světových turné, televizních vystoupení, nominace na mnohé hudební ceny, samotná získaná ocenění za dosavadní práci a další komerční úspěchy. 




Call Me Irresponsible je jakýmsi mixem žánrů. Album je vkusně vyplněno klasickými swingovými evergreeny, populárními remaky a novými skladbami, ke kterým si v některých případech sám zpěvák napsal také texty. V roce 2007 bylo vydáno celkem pět singlů - Evergreen, Me and Mrs. Jones, Lost, It Had Better Be Tonight a můj osobně oblíbený duet s vokální skupinou Boyz II Men s názvem Comin' Home Baby, kterou proslavil v 60. letech Mel Tormé.


Comin' Home Baby - duet se skupinou Boyz II Men



Co asi nevíte...

  • alba Call Me Irresponsible se prodalo více než pět milionů nosičů po celém světě
  • postupem času byla deska vydána v pěti různých edicích včetně speciální edice s bonusovými skladbami, (Special Deluxe Edition Bonus Track), edice pro členy oficiálního fanklubu zpěváka (Fan Club Edition Bonus Tracks) nebo australská bonusová DVD edice z koncertního turné s unikátním dokumentárním filmem (Australian Tour Edition Bonus DVD)
  • vedle klasických jazzových standardů a nových skladeb byly na desku zařazeny také písně z pera Leonarda Cohena či Erica Claptona 
  • album získalo ocenění Grammy za nejlepší album roku v kategorie nejlepších tradičních popových nahrávek (Best Traditional Pop Vocal Album) za rok 2007


Me And Mrs. Jones




The Best Is Yet To Come
(Cy Coleman / Carolyn Leigh)


It Had Better Be Tonight (Meglio Stasera)
(Henry Mancini / Johnny Mercer / Franco Migliacci)


Me And Mrs. Jones
(Leon Huff / Kenneth Gamble / Gary Gilbert)


I’m Your Man
(Leonard Cohen)


Comin’ Home Baby (Duet With Boyz II Men)
(Robert L. Dorough / Benjamin M. Tucker)


Lost
(Michael Bublé / Jann Arden / Alan Chang)


Call Me Irresponsible
(Sammy Cahn / Jimmy Van Heusen)


Wonderful Tonight (Duet With Ivan Lins)
(Eric Clapton)


Everything
(Michael Bublé / Alan Chang / Amy Foster Gillies)


I’ve Got The World On A String
(Harold Arlen / Ted Koehler)


Always On My Mind
(Mark James / Wayne Thompson / John Christopher)


That’s Life
(Kelly Gordon / Dean Thompson)


Dream
(Johnny Mercer)

neděle 29. září 2013

CD tip měsíce: Sing It To The Marines

Monica Lewis oslavila letos v květnu neuvěřitelné 91. narozeniny! Stále pracuje, dělí se o své vzpomínky a neuvěřitelné životní zážitky se svými příznivci. Mnozí z vás jsou jistě jejími fanoušky na facebook stránce Monica Lewis, kterou si denně sama spravuje - uveřejňuje spoustu zajímavých informací, fotografií a postřehů ze svého života. Monica je velkým příznivcem našeho webu, v loňském roce poskytla Stardust Melodies exkluzivní rozhovor, ve kterém vzpomíná a ničeho nelituje. CD tip měsíce září s radostí věnujeme jejímu albu SING IT TO THE MARINES, které sama považuje za nejlepší album své kariéry. Deska vyšla poprvé v roce 1957.




Padesátá léta byla ve znamení skvělé hudby. Historicky byly v tomto období natočeny a zaznamenány největší komerční a umělecké úspěchy těch nejlepších amerických vokalistů. Nová a moderní doba přinesla vedle slavných a dnes již legendárních nahrávek také mnoho méně komerčních, ale zato zajímavých projektů, mezi které se řadí album Monicy Lewis z roku 1957 s názvem SING IT TO THE MARINES. Uznávaný americký skladatel a aranžer Frank DeVol se ujal celého projektu jako dirigent (DeVol je podepsán pod aranžmá skladeb pro například Ellu Fitzerald, Tonyho Bennetta nebo Doris Day).

Celé album je věnováno americkým námořním jednotkám. Konkrétní skladby na albu si vojáci také sami vybrali. Deska, která vyšla v roce 1957, byla poctou americkým vojákům včetně těch, kterým šest let před oficiálním vydáním alba zpívala Monica Lewis ve válečné Korei.


Sing It to the Marines (1957), Verve Records publicity


Dvanáct populárních standardů, mezi kterými nechybí například Porterova I Get A Kick Out Of You, Berlinova Let's Face The Music And Dance nebo překrásná balada I Cover The Waterfront, vyšlo také nedávno poprvé na CD nosiči. Album je možné zakoupit též na iTunes na tomto odkaze.


Monica Lewis a Danny Kaye v roce 1951 v Korei 
(za doprovodu několika skladeb z alba SING IT TO THE MARINES)


Válka a vzpomínky na ni. Exkluzivní video montáž z cesty za vojáky v Korei vznikla celkem nedávno. Video pochází ze soukromé sbírky Monicy Lewis a zavádí nás do válečného období roku 1951. Monica a Danny Kaye v té době bavili vojáky na frontě. Při shlédnutí tohoto záznamu mi šel mráz po zádech. Sama Monica mi totiž prozradila, že v době jejich vystoupení se na druhé straně kopce naplno bojovalo. Společná cesta obou umělců trvala od 25. října do 21. listopadu 1951.

Letecké a pozemní cestování se neobešlo bez notné dávky nebezpečí. Cesta do neznámé Koree znamenala pro Monicu ale mnohem více než jen práci. Byla to povinnost! O emocionálních a vypjatých situacích, návštěvách nemocnic a vojenských táborů hovoří také ve své krásné autobiografii s názvem Hollywood Through My Eyes: The Lives & Loves of a Golden Age Siren.



Sing It to the Marines (1957), Verve Records publicity




Blues In The Night
(Harold Arlen - Johnny Mercer)

Miss You

I Get A Kick Out Of You
(Cole Porter)

I Cover The Waterfront
(Johnny Green - Edward Heyman)

Undecided
(Sid Robin - Charlie Shavers)

Let’s Face The Music And Dance
(Irving Berlin)

Rough Ridin‘

Nice Work If You Can Get It
(George Gershwin - Ira Gershwin)

All Alone
(Irving Berlin)

Song Is You
(Jerome Kern -  Oscar Hammerstein II. )

All Or Nothing At All
(Arthur Altman - Jack Lawrence)

I’ll Be Seeing You
(Sammy Fain, Irving Kahal)