čtvrtek 14. listopadu 2013

Vivien Leigh: An Intimate Portrait

Kdo byla britská herečka Vivien Leigh? Na tuto otázku se snažilo odpovědět již mnoho novinářů, autorů biografií, divadelních a filmových znalců, kteří napsali ještě za jejího života mnohé knihy, články a kritiky. Vivien Leigh byla výjimečná žena, talentovaná umělkyně, přítelkyně a inspirace pro mnohé. U příležitosti oslav jejích nedožitých stých narozenin vyšla také jedna pozoruhodná kniha. Vivien Leigh: An Intimate Portrait je překrásná publikace s několika stovkami dosud nikdy předtím nepublikovaných fotografií.
Knihu otevírá předmluva herečky Claire Bloom, která měla možnost Vivien poznat nejenom jako hereckou kolegyni, ale především jako drahou přítelkyni. Setkaly se poprvé během příprav divadelní produkce Duel of Angels, která slavila v Londýně velké úspěchy. Psal se rok 1958, Vivien byla na vrcholu své slávy a také na dně svých fyzických a psychických sil. Dnes již všichni víme, že celý život bojovala se zákeřnou duševní chorobou - bipolární poruchou, o které v té době málokdo věděl...

Vivien byla tajemná dáma. Její půvab, energie, dynamičnost, vtip a talent dodnes obdivujeme v mnohých filmových rolích. Její největší láskou bylo ale divadlo! Nejen po boku svého dlouholetého manžela a herce Laurence Oliviera vystoupila v desítkách divadelních her. Zbožňovala květiny. Vždy s láskou a starostlivě vybírala dárky pro své přátele, kteří ji milovali.


Gone With The Wind - upoutávka na asi nejslavnější 
film Vivien Leigh (1939)


Překrásná publikace Vivien Leigh: An Intimate Portrait vzdává poctu legendě filmového a divadelního světa. Přináší ale mnohem více než jenom faktické informace o životě herečky, kterou tak dobře známe a obdivujeme. Na 271 stránkách se dozvíme spoustu dodnes nepublikovaných informací o dětství a dospívání mladičké Vivien, ze které se stala nejrespektovanější a pro mne též nejkrásnější divadelní herečka první poloviny 20. století. Autorka Kendra Bean, která je také editorkou webové stránky www.vivandlarry.com a administrátorkou facebook stránky Vivien Leigh and Laurence Olivier, dokázala přiblížit a připomenout život umělkyně, na kterou nesmíme zapomenout. 

Na Vivien se totiž zapomenout nedá...

Žádné komentáře:

Okomentovat