pondělí 29. dubna 2013

Divadelní ceny Laurence Olivier Awards 2013

V londýnské Covent Garden se včera v podvečer udílely ceny Laurence Oliviera známé především jako Laurence Olivier Awards. Ceremoniálu se účastnila celá řada prominentních hostů, umělců a známých osobností. My si připomeneme nominované a především vítěze v muzikálových kategorií, kteří letos v zásadě nikoho nepřekvapili...




Nejlepší muzikálový herec
Michael Ball – Sweeney Todd
Alex Bourne – Kiss Me, Kate
Tom Chambers – Top Hat
Will Young – Cabaret


Nejlepší muzikálová herečka
Imelda Staunton – Sweeney Todd
Heather Headley – The Bodyguard
Summer Strallen – Top Hat
Hannah Waddingham – Kiss Me, Kate



Michael Ball a Imelda Staunton



Nejlepší výkon herce / herečky v muzikálu ve vedlejší roli 
Leigh Zimmerman – A Chorus Line
Adam Garcia – Kiss Me, Kate
Debbie Kurup – The Bodyguard
Siân Phillips – Cabaret


Nejlepší muzikál roku
Top Hat
Loserville
Soul Sister
The Bodyguard


Top Hat - ukázka z nejlepšího muzikálu roku



Nejlepší navrácená muzikálová inscenace
Sweeney Todd
A Chorus Line
Cabaret
Kiss Me, Kate

Nejlepší design kostýmů 
Jon Morrell – Top Hat
Bob Crowley – The Audience
Jenny Tiramani – Twelfth Night
Anthony Ward – Sweeney Todd




Nejlepší divadelní choreografie 
Bill Deamer – Top Hat
Scott Ambler – Chariots Of Fire
Scott Graham & Steven Hoggett – The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Stephen Mear – Kiss Me, Kate

Divácké ocenění posluchačů BBC Radio 2
Billy Elliot The Musical
Matilda The Musical
The Phantom Of The Opera
Wicked

středa 24. dubna 2013

CD tip měsíce: Judy at Carnegie Hall

V památný večer 23. dubna 1961 se vybrané publikum složené z prominentních hostů, umělců a přátel sešlo v newyorské Carnegie Hall, aby bylo svědkem asi nejpamátnějšího večera v historii showbusinessu. JUDY AT CARNEGIE HALL! Více asi není nutné dodávat.




Celý koncert odstartovala několikaminutová směs písní, které všichni přítomní velice dobře znali. Melodie spojené s kariérou Judy Garland tak navodily báječnou atmosféru a přítomní diváci se mohli těšit na dvouapůlhodinový maraton písní a zábavy. 

Není žádným tajemstvím, že Judy měla v předešlých letech nemalé zdravotní problémy. Diváci a především kritici se ale shodli na tom, že na koncertě vypadala úžasně, zdravě a zpívala jako nikdy předtím.

Samotné album (kolekce 2 LP desek) vyšlo necelé dva měsíce po legendárním vystoupení. A pro zpěvačku znamenalo velký návrat. Především ale úspěch a obdiv mladé generace posluchačů, kteří v 60. letech poslouchali zcela jiný hudební žánr.  

Deska vyhrála čtyři hudební ceny Grammy včetně nejlepšího alba roku, přebalu a ten rok také nejúspěšnějšího výkonu v kategorii zpěvačky. V roce 2003 bylo album zařazeno americkou Knihovnou Kongresu do 50 nejlepších nahrávek historie, které jsou zapsané v Národním registru nahrávek (National Recording Registry).


Come Rain Or Come Shine 
a trocha koncertní atmosféry 


Co asi nevíte...

  • ve zcela vyprodané Carnegie Hall nechyběli ten večer přátelé zpěvačky včetně umělců a kolegů jako byl Phil Silvers, Rock Hudson, Harold Arlen, Myrna Loy, Richard Burton, Henry Fonda, Jule Styne, Arthur Schwartz nebo Julie Andrews
  • legendární koncert v newyorské Carnegie Hall nebyl jediným vystoupením Garland v roce 1961; umělkyně se záhy vydala na celoamerické turné - šestnáct vyprodaných a veleúspěšných koncertů si někteří pamatují dodnes...
  • živá nahrávka koncertu nebyla za téměř 52 let od svého původního vydání ..out of print.. neboli byla vždy k dostání v různých reedicích na LP, MC i CD nosičích 


If Love Were All - původně napsáno 
pro operetu Bitter Sweet (1929)


CD 1:

Overture: The Trolley Song / Over The Rainbow / 
The Man That Got Away (Medley)
(H. Martin, R. Blane / H. Arlen, E.Y. Harburg / H. Arlen, I. Gershwin)

When You're Smiling 
(Shay, Fisher, Goddwin)

Almost Like Being In Love / This Can't Be Love
(F. Loewe, A. J. Lerner / R. Rodgers, L. Hart)

Do It Again
(G. Gershwin, I. Gershwin)

You Go To My Head
(J. F. Coots, H, Gillespie)

Alone Together
(A. Schwartz, H. Dietz)

Who Cares
(G. Gershwin, I. Gershwin)

Puttin' On The Ritz
(I. Berlin)

How Long Has This Been Going On?
(G. Gershwin, I. Gershwin)

Just You, Just Me
(J. Greer, R. Klages)

The Man That Got Away
(H. Arlen, I. Gershwin)

San Francisco
(W. Jurmann, B. Kaper, G. Kahn)





CD 2:

That's Entertainment!
(A. Schwartz, H. Dietz)

I Can't Give You Anything But Love
(D. Fields, J. McHugh)

Come Rain Or Come Shine
(H. Arlen, J. Mercer)

You're Nearer
(R. Rodgers, L. Hart)

A Foggy Day
(G. Gershwin, I. Gershwin)

If Love Were All
(N. Coward)

Zing Went The Strings Of My Heart
(J. F. Hanley)

Stormy Weather
(H. Arlen, T. Koehler)

You Made Me Love You / For Me And My Gal / 
The Trolley Song (Medley)
(J. Monaco, J. McCartny / Meyer, Leslie, Goetz / H. Martin, R. Blane)

Rock A Bye Your Baby With A Dixie Melody
(J. Schwartz, S. M. Lewis, J. Young)

Over The Rainbow
(H. Arlen, E. Y. Harburg)

Swanee
(G. Gershwin, I. Ceasar)

After You've Gone
(H. Creamer, T. Layton)

Chicago
(F. Fisher)

čtvrtek 4. dubna 2013

Laďa Kerndl: "Pana Gustava Broma pokládám za velkou osobnost, úžasného kapelníka a člověka, se kterým jsem měl možnost spolupracovat."

Laďa Kerndl se těší velké popularitě u všech lidí, kteří mají rádi dobrou a kvalitní muziku. Pan Kerndl nám odpověděl na několik otázek týkajících se jeho dlouholeté kariéry, oblíbených zpěváků a legendárního kapelníka Gustava Broma, na kterého dodnes s láskou vzpomíná.




Od malička jste byl obklopen hudbou, což Vám bylo řekla bych souzeno. V 70. letech jste začal jako profesionální zpěvák vystupovat s kapelou Leona Slezáka, se kterou jste spolupracoval až do poloviny 80. let. Domníváte se, že jazz a swingová hudba měla v té době více příznivců a byla obecně více populární než je tomu dnes?
No to určitě. V 70. letech bylo vše jinak. Všude hrály živě kapely a orchestry. V restauracích, kavárnách a barech. Pamatuji si, jak na naše vystoupení bylo nabito, jak stály fronty lidí, aby se na na nás dostaly. Tančilo se…byla to paráda a moc rád na tu dobu vzpomínám.


Vaše kariéra sčítá mnohé úspěchy jak u nás tak i v zahraničí. Několik let jste zpíval na zaoceánských lodích, setkal jste se jistě s mnohými světoznámými osobnostmi. Jak vzpomínáte na toto období?
Na toto období budu vždy velmi rád vzpomínat... projel jsem 158 států a ostrovů a seznámil  jsem se s velmi zajímavými lidmi. Nedá se to takto říci, kdo byl významnější, každý člověk je něčím zajímavý, výjimečný... ale jsou setkání, na která se prostě nedá zapomenou jako bylo setkání s americkým kosmonautem Walter Cunningham /Apollo 7/, německým hercem Heinzem Ruhmanem, Floydem Pattersonem mistrem světa v boxu, s vnukem generála Pattona, s cestovatelem a spisovatelem Stinglem, s americkou zpěvačkou Nancy Wilson, s komikem Benny Hillem, s americkým zpěvákem Tony Bennettem a nebo posledním žijícím členem orchestru Louise Armstronga Joe Muranyi. S těmito hudebníkem a jeho orchestrem jsme měli koncerty po Evropě. Ohromen jsem byl z toho, že čím slavnější jsou tito lidé, tím jsou skromnější... 


Jedna z rubrik Stardust Melodies se jmenuje CD tip měsíce, ve které si pravidelně připomínáme jedno z legendárních alb. V lednu to bylo album Frank Sinatra Sings For Only The Lonely, únor patřil Peggy Lee a Georgi Shearingovi a jejich desce Beauty And The Beat! Myslíte, že byste nám mohl do našeho CD tipu některé ze svých oblíbených desek doporučit?
Rozhodně. Selection Louis Prima dvojalbum z roku 2009, Shirley Horn - May The Music Never End z roku 2003, Cesaria Evora Best of Duke Ellington Black Beauty z roku 2008 a kolekci 7 CD The Singers Unlimited – Magic Voices.


s vnukem generála Pattona


Které zpěváky a zpěvačky rád posloucháte? Jaký máte názor na dnešní interprety amerických evergreenů? Sledujete dnešní jazzové dění?
Rád poslouchám jazzové zpěváky. Miluji Tonyho Bennetta, Ray Charlese, Dianu Krall, Ellu  Fitzgerald, Luise Armstronga, Franka Sinatru a další. Nemohu je všechny vyjmenovat, je jich moc. Mám svůj pravidelný pořad na Rádiu Petrov a každou neděli a pátek ve 24.00 pouštím hudbu, kterou mám rád. Jsou to hudební perly, které se téměř nikde nevysílají, jsou z mého archivu, neboť vlastním neskutečné množství CD. A musím se přiznat, že vlastním i vinylové desky a občas si je pouštím. Taky mám svůj facebook a na ten pravý se dostanete přes moje webové stránky  www.ladakerndl.cz a tam taky vybírám skladby, co mě berou u srdce. Američtí zpěváci jsou skvělí, ale abych byl upřímný, až tak moc je nesleduji.


Za poslední dvě dekády jste natočil mnoho krásných desek. Vedle českých písní na nich posluchači najdou ale většinou anglické evergreeny. Pravdou je, že na albu Zdá se to pár dní, které vyšlo v roce 2009, je hlavně český repertoár. Podle mne je to trošku škoda, protože si osobně myslím, že česky zpíváte skvěle...
Vydal jsem v češtině 3 CD. Jazzový dům v roce 1995, Pár příběhů v roce 2005 a pak, jak jste zmínila, Zdá se to pár dní v roce 2009. Takže si nemyslím, že by moji posluchači byli nějak ošizeni.


Ráda bych se zastavila u Vaší spolupráce s nezapomenutelným kapelníkem Gustavem Bromem. Mimo jiné jste společně natočili skvělé album s názvem Jazzový dům. Jak vzpomínáte na tohoto legendárního muzikanta a přítele?
Pana Gustava Broma pokládám za velkou osobnost, úžasného kapelníka a člověka, se kterým jsem měl možnost spolupracovat. Mám s ním natočeno kolem několika desítek skladeb v Českém rozhlase Brno. V době, kdy jsem byl velmi těžce nemocen, byl za mnou v nemocnici a řekl posvátnou větu ,,Laďo, konečně jsem našel amerického zpěváka s českým pasem…,, začal jsem s ním koncertovat. Bohužel v září 1995 odešel do hudebního nebe.


Vedle koncertování a natáčení desek Vás mohou nejen příznivci dobré hudby potkat na Vašem statku, kde pořádáte různé večírky a další zajímavé akce. Můžete nám o tomto krásném místě prozradit něco více?
Ano, mohu. Pořádáme zde jednak charitativní akce, konference, školení, firemní večery, svatby křtiny, narozeninové party. Pravidelně je zde Seminář pro ženy nemocné rakovinou prsu. Letos bude již 8. ročník. Mám svoje www.statekladikerndla.cz a tam je vše zveřejněno.


Laďa Kerndl a Floyd Patterson 


V roce 1930 založil Váš tatínek Spolek nepřátel smutku a přátel jazzu. Vy jste jeho fungování v roce 1998 obnovil.
Tento spolek založil v roce 1930 můj otec Václav Kerndl. K jeho znovuobnovení došlo po 68 letech v roce 1998. Soustřeďuji v něm kamarády a přátele s pozitivním myšlením. Setkávají se zde lidé, kteří by se za normálních okolností asi nikdy nesešli. Samozřejmě si i vzájemně pomáháme.


Vím, že vedle jazzové hudby máte moc rád hudbu lidovou. Především na Moravě je několik velice kvalitních orchestrů, se kterými jste si zazpíval. Dechový orchestr má samozřejmě úplně jiný zvuk a atmosféru než jazzová kapela nebo trio. Dechová hudba má ale především na Moravě tradici, těší se velké oblibě. Se kterými dechovými orchestry rád spolupracujete?
Tak především s dechovou kapelou Žadovjáci pod vedením Ládíka Svobody z Kyjova. Skvělá dechovka a pan kapelník je můj velký kamarád.


Již dříve jste v mediích zmínil, že chytáte novou desku s big bandem Felixe Slováčka a symfonickým orchestrem. Kdy album vyjde a na jaké písně se můžete těšit?
Ano, deska je hotová, ale bohužel není v prodeji. Objednala si ji firma Kassys ke svému 20tiletému výročí.