čtvrtek 4. dubna 2013

Laďa Kerndl: "Pana Gustava Broma pokládám za velkou osobnost, úžasného kapelníka a člověka, se kterým jsem měl možnost spolupracovat."

Laďa Kerndl se těší velké popularitě u všech lidí, kteří mají rádi dobrou a kvalitní muziku. Pan Kerndl nám odpověděl na několik otázek týkajících se jeho dlouholeté kariéry, oblíbených zpěváků a legendárního kapelníka Gustava Broma, na kterého dodnes s láskou vzpomíná.
Od malička jste byl obklopen hudbou, což Vám bylo řekla bych souzeno. V 70. letech jste začal jako profesionální zpěvák vystupovat s kapelou Leona Slezáka, se kterou jste spolupracoval až do poloviny 80. let. Domníváte se, že jazz a swingová hudba měla v té době více příznivců a byla obecně více populární než je tomu dnes?
No to určitě. V 70. letech bylo vše jinak. Všude hrály živě kapely a orchestry. V restauracích, kavárnách a barech. Pamatuji si, jak na naše vystoupení bylo nabito, jak stály fronty lidí, aby se na na nás dostaly. Tančilo se…byla to paráda a moc rád na tu dobu vzpomínám.


Vaše kariéra sčítá mnohé úspěchy jak u nás tak i v zahraničí. Několik let jste zpíval na zaoceánských lodích, setkal jste se jistě s mnohými světoznámými osobnostmi. Jak vzpomínáte na toto období?
Na toto období budu vždy velmi rád vzpomínat... projel jsem 158 států a ostrovů a seznámil  jsem se s velmi zajímavými lidmi. Nedá se to takto říci, kdo byl významnější, každý člověk je něčím zajímavý, výjimečný... ale jsou setkání, na která se prostě nedá zapomenou jako bylo setkání s americkým kosmonautem Walter Cunningham /Apollo 7/, německým hercem Heinzem Ruhmanem, Floydem Pattersonem mistrem světa v boxu, s vnukem generála Pattona, s cestovatelem a spisovatelem Stinglem, s americkou zpěvačkou Nancy Wilson, s komikem Benny Hillem, s americkým zpěvákem Tony Bennettem a nebo posledním žijícím členem orchestru Louise Armstronga Joe Muranyi. S těmito hudebníkem a jeho orchestrem jsme měli koncerty po Evropě. Ohromen jsem byl z toho, že čím slavnější jsou tito lidé, tím jsou skromnější... 


Jedna z rubrik Stardust Melodies se jmenuje CD tip měsíce, ve které si pravidelně připomínáme jedno z legendárních alb. V lednu to bylo album Frank Sinatra Sings For Only The Lonely, únor patřil Peggy Lee a Georgi Shearingovi a jejich desce Beauty And The Beat! Myslíte, že byste nám mohl do našeho CD tipu některé ze svých oblíbených desek doporučit?
Rozhodně. Selection Louis Prima dvojalbum z roku 2009, Shirley Horn - May The Music Never End z roku 2003, Cesaria Evora Best of Duke Ellington Black Beauty z roku 2008 a kolekci 7 CD The Singers Unlimited – Magic Voices.


s vnukem generála Pattona


Které zpěváky a zpěvačky rád posloucháte? Jaký máte názor na dnešní interprety amerických evergreenů? Sledujete dnešní jazzové dění?
Rád poslouchám jazzové zpěváky. Miluji Tonyho Bennetta, Ray Charlese, Dianu Krall, Ellu  Fitzgerald, Luise Armstronga, Franka Sinatru a další. Nemohu je všechny vyjmenovat, je jich moc. Mám svůj pravidelný pořad na Rádiu Petrov a každou neděli a pátek ve 24.00 pouštím hudbu, kterou mám rád. Jsou to hudební perly, které se téměř nikde nevysílají, jsou z mého archivu, neboť vlastním neskutečné množství CD. A musím se přiznat, že vlastním i vinylové desky a občas si je pouštím. Taky mám svůj facebook a na ten pravý se dostanete přes moje webové stránky  www.ladakerndl.cz a tam taky vybírám skladby, co mě berou u srdce. Američtí zpěváci jsou skvělí, ale abych byl upřímný, až tak moc je nesleduji.


Za poslední dvě dekády jste natočil mnoho krásných desek. Vedle českých písní na nich posluchači najdou ale většinou anglické evergreeny. Pravdou je, že na albu Zdá se to pár dní, které vyšlo v roce 2009, je hlavně český repertoár. Podle mne je to trošku škoda, protože si osobně myslím, že česky zpíváte skvěle...
Vydal jsem v češtině 3 CD. Jazzový dům v roce 1995, Pár příběhů v roce 2005 a pak, jak jste zmínila, Zdá se to pár dní v roce 2009. Takže si nemyslím, že by moji posluchači byli nějak ošizeni.


Ráda bych se zastavila u Vaší spolupráce s nezapomenutelným kapelníkem Gustavem Bromem. Mimo jiné jste společně natočili skvělé album s názvem Jazzový dům. Jak vzpomínáte na tohoto legendárního muzikanta a přítele?
Pana Gustava Broma pokládám za velkou osobnost, úžasného kapelníka a člověka, se kterým jsem měl možnost spolupracovat. Mám s ním natočeno kolem několika desítek skladeb v Českém rozhlase Brno. V době, kdy jsem byl velmi těžce nemocen, byl za mnou v nemocnici a řekl posvátnou větu ,,Laďo, konečně jsem našel amerického zpěváka s českým pasem…,, začal jsem s ním koncertovat. Bohužel v září 1995 odešel do hudebního nebe.


Vedle koncertování a natáčení desek Vás mohou nejen příznivci dobré hudby potkat na Vašem statku, kde pořádáte různé večírky a další zajímavé akce. Můžete nám o tomto krásném místě prozradit něco více?
Ano, mohu. Pořádáme zde jednak charitativní akce, konference, školení, firemní večery, svatby křtiny, narozeninové party. Pravidelně je zde Seminář pro ženy nemocné rakovinou prsu. Letos bude již 8. ročník. Mám svoje www.statekladikerndla.cz a tam je vše zveřejněno.


Laďa Kerndl a Floyd Patterson 


V roce 1930 založil Váš tatínek Spolek nepřátel smutku a přátel jazzu. Vy jste jeho fungování v roce 1998 obnovil.
Tento spolek založil v roce 1930 můj otec Václav Kerndl. K jeho znovuobnovení došlo po 68 letech v roce 1998. Soustřeďuji v něm kamarády a přátele s pozitivním myšlením. Setkávají se zde lidé, kteří by se za normálních okolností asi nikdy nesešli. Samozřejmě si i vzájemně pomáháme.


Vím, že vedle jazzové hudby máte moc rád hudbu lidovou. Především na Moravě je několik velice kvalitních orchestrů, se kterými jste si zazpíval. Dechový orchestr má samozřejmě úplně jiný zvuk a atmosféru než jazzová kapela nebo trio. Dechová hudba má ale především na Moravě tradici, těší se velké oblibě. Se kterými dechovými orchestry rád spolupracujete?
Tak především s dechovou kapelou Žadovjáci pod vedením Ládíka Svobody z Kyjova. Skvělá dechovka a pan kapelník je můj velký kamarád.


Již dříve jste v mediích zmínil, že chytáte novou desku s big bandem Felixe Slováčka a symfonickým orchestrem. Kdy album vyjde a na jaké písně se můžete těšit?
Ano, deska je hotová, ale bohužel není v prodeji. Objednala si ji firma Kassys ke svému 20tiletému výročí.


Žádné komentáře:

Okomentovat