neděle 25. srpna 2013

CD tip měsíce: In A Broadway Bag

V pořadí druhé řadové album, které natočil Bobby Darin pro gramofonovou firmu Atlantic Records, dostalo příznačný název In A Broadway Bag. Veškeré písně pochází z úspěšných divadelních muzikálů 60. let. Pro mnohé hudební příznivce a kritiky patří toto album k tomu nejlepšímu, co kdy Darin natočil. Originální LP deska vyšla poprvé v roce 1966...




Darinova fantastická verze titulní písně muzikálu Mame odstartovala další, podle mého názoru produktivnější část jeho kariéry. Zpěvákova nahrávka dnes již slavného evergreenu se stala jednou z nejúspěšnějších skladeb roku (představila také světu píseň a slavný muzikál ještě před jeho oficiální premiérou na newyorské Broadwayi). Skladba byla součástí jeho četných vystoupení po klubech a jazzových barech. Její úspěch byl hlavním důvodem a inspirací pro natočení celého alba, na kterém se objevily písně z populárních broadwayských muzikálů 60. let.

Vedle známých a oblíbených muzikálových melodií jako byly Mame, Don't Rain On My Parade či Try To Remember, se Darin soustředit také na méně známé, mimo divadelní svět téměř zapomenuté skladby. Mezi řekněme ty "raritní" (i přesto, že dnes mnohé z nich známe v podání jiných interpretů, tehdy je ale téměř žádní umělci nezpívali ani nenatáčeli) patřily I'll Only Miss Her, The Other Half Of Me nebo moje dodnes nejoblíbenější verze skladby Night Song.


Night Song - originální verze
pochází z muzikálu Golden Boy (1964)



Co asi nevíte...

  • při výběru písní se Darin soustředil na kvalitní skladby současnosti (60. léta), o kterých byl přesvědčen, že se stanou časem evergreeny - záměrně nezvolil klasické standardy z pera Berlina, Portera či bratrů Gershwinových 
  • jednou ze skladeb na albu je také Try To Remember, která měla svou divadelní premiéru v roce 1960 v muzikálu The Fantasticks na newyorské off-Broadwayi; zajímavé je, že muzikál se dodnes nepřetržitě uvádí a je rekordmanem v odehraných reprízách
  • album In A Broadway Bag vyšlo poprvé na CD nosiči v roce 1998 se třemi bonusy: Walking In The Shadow Of Love, Who's Afraid Of Virginia Wolf? a Merci Cherie


Don't Rain On My Parade - skladba poprvé zazněla
v divadelní verzi muzikálu Funny Girl (1964)



In A Broadway Bag: skladby natočeny 10. května 1966
Aranžéři: Perry Botkin, Jr., Shorty Rogers


Mame
(Jerry Herman)
z muzikálu Mame (1966)


I Believe In You
(Frank Loesser)
z muzikálu How To Succeed In Business Without Really Trying (1961)


Everybody Has The Right To Be Wrong
(Sammy Cahn, Jimmy Van Heusen)
z muzikálu Skyscraper (1965)


Feeling Good
(Leslie Bricusse, Anthony Newley)
z muzikálu The Roar of the Greasepaint – The Smell of the Crowd (1964)


Don't Rain On My Parade
(Jule Styne, Bob Merrill)
z muzikálu Funny Girl (1964)


The Other Half Of Me
(Stan Freeman, Jack Lawrence)
z muzikálu I Had A Ball (1964)


Once Upon A Time
(Charles Strouse, Lee Adams)
z muzikálu All American (1962)


Try To Remember 
(Tom Jones, Harvey Smith)
z muzikálu The Fantasticks (1960)


I'll Only Miss Her When I Think Of Her
(Sammy Cahn, Jimmy Van Heusen)
z muzikálu Skyscraper (1965)


Night Song
(Lee Adams, Charles Strouse)
z muzikálu Golden Boy (1964)


Bonusy:

Walking In The Shadow Of Love
(Bernie Baum, Bill Giant, Florence Kaye)


Who's Affraid Of Virginia Wolf?
(Alex North)


Merci Cherie
(Udo Juergens, Thomas Hoerbiger, Baker Cavendish)

sobota 3. srpna 2013

Great American Songbook High School Vocal Competition - nová generace a naděje americké populární hudby minulosti

Co se skrývá pod anglickým názvem Great American Songbook High School Vocal Competition? Jedná se dnes již o populární soutěž pro středoškolské talentované studenty, vokalisty, kteří každoročně projdou několika regionálními výběrovými koly. Deset z nejlepších se poté účastní slavnostního finále, které probíhá v koncertním sále kulturního centra The Palladium ve městě Carmel ve státě Indiana, během kterého porotci hlasují a hodnotí jednotlivá vystoupení mladých talentů. Tři nejúspěšnější poté čeká slibná budoucnost...


vítězové letošního ročníku zleva: Kyrie Courter (2. místo), 
Julia Goodwin (1. místo), Melinda Rodriguez a Sam Pomales 
(oba se dělí o třetí místo)


Něco více nejen o vítězích minulých kol bych ráda prozradila právě v dnešním článku. Mnozí z nich se dnes věnují studiu americké populární písně, pravidelně vystupují, zpívají či plánují vydání debutového alba. A nejen to. Všichni se díky účasti v soutěžních kolech seznámili s mnohými prvotřídními zpěváky a zpěvačkami, se kterými si měli možnost také zazpívat.

1. ročník soutěže (2009):
Vítězkou se stala Julia Bonnett (více na http://www.juliabonnett.com).

2. ročník soutěže (2010):
Vítězkou se stala Annie Yokom. 

V současné době studuje Annie na universitě Carnegie Mellon. Minulý rok si zahrála v několika muzikálových produkcích, to vše na letní scéně ve městě Warsaw v Indianě; ztvárnila například roli Julie Jordan v muzikálu Carousel. Letošní rok se věnuje především studiu tance, zpěvu a plánuje natočit několik svých oblíbených skladeb. Těší se na každé setkání s kolegy ze soutěže, kterou každým rokem pravidelně sleduje.


Annie Yokom


V roce 2011 se soutěž nekonala.

3. ročník soutěže (2012):
Vítězem se stal Nick Ziobro (více informací na http://www.nick-ziobro.com/).

Včetně finančního ocenění získá každoročně vítěz soutěže možnost si zazpívat v newyorském jazzovém klubu zakladatele soutěže Michaela Feinsteina s názvem Feinstein's at Loews Regency. Nick byl v loňském roce také  hostem Michaela Feinsteina na jeho americkém turné.


Nick Ziobro a skladba All Of Me, 
kterou zpíval ve finále soutěže (2012)


Druhé místo obsadil náš oblíbený Tony Ponella. Rozhovor s Tonym si můžete přečíst ZDE. Tony dnes žije a studuje v New Yorku. Na třetím místě se umístila fantastická Tori Anna, která i nadále skvěle zpívá a vystupuje po celých Spojených státech.


Tori Anna a bezchybný pěvecký výkon ve finále soutěže


4. ročník soutěže (2013)

Letošní vítězkou je teprve patnáctiletá Julia Goodwin z města Baldwinsville ze státu New York. Během finálového večera zazpíval dvě skladby - "Dream A Little Dream of Me” a “Feeling Good". Získala finanční odměnu v hodnotě 3,000 dolarů a možnost si zazpíval jako každý dosavadní šampion v již zmíněném jazzovém klubu v New Yorku. Julia se také stává na celý rok takzvaným "mladým ambasadorem americké populární písně", jazzové standardy a populární písně minulosti bude mít možnost v rámci různých vystoupení zpívat po celých Spojených státech.


Julia Goodwin


Před samotným finálovým večerem se Julia společně s devíti finalisty účastnila týdne pěveckých kurzů, různých besed o historii americké populární hudby a dalších přednášek. Tato unikátní soutěž je ve Spojených státech jediná, která je plně věnovaná interpretaci hudby z Broadwaye, hollywoodských muzikálů a newyorské Tin Pan Alley (období 10.- 30. let 20. století).

Na druhém místě se umístila Kyrie Courter, o třetí pozici se dělí Melinda Rodriguez a Sam Pomales. K porotcům letošního ročníku patřil například zpěvák a bavič Jim Caruso, zakladatel soutěže Michael Feinstein nebo americká jazzová zpěvačka Jane Monheit.



Julia Goodwin ve finále soutěže


Každoroční pěvecká soutěž je pouze jeden z mnoha projektů, které jsou součástí organizace s názvem The Michael Feinstein Great American Songbook Iniciate - instituce věnující se historii americké populární hudby, mladým talentům a především zachování těchto hodnot a amerických hudebních tradic.


fotografie z výstavy věnované hudbě a umělcům z období 2. světové války


Organizace pořádá pravidelné výstavy a expozice, které jsou přístupné veřejnosti. Mladí dobrovolníci mají možnost pracovat v archivu a knihovně, pomáhat při organizaci různých kulturních či dobročinných akcí. Další iniciativou je každoroční galavečer s názvem Songbook Hall Of Fame, během kterého se udělují různé ceny hudebním osobnostem, skladatelům a přátelům americké populární hudby minulosti.