čtvrtek 28. června 2012

Doporučujeme! Sweeney Todd a DVD záznam z roku 1982


Geniální dílo Stephena Sondheima mělo premiéru v roce 1979 v New Yorku. V původní inscenaci se v hlavních rolích představila Angela Lansbury jako Mrs. Lovett. Len Cariou nezapomenutelně ztvárníl Sweeneyho Todda. Todd se stal hitem! V dalších letech obletěl krvelačný holič celý svět. Z nedávných produkcí vzpomeňme například na inscenaci chicagské lyrické opery, kde se v hlavní roli představil Bryn Terfel. Další vydařenou verzí byl broadwayský revival z roku 2005. V letošním roce oprášili londýnští divadelníci krvavý příběh, který se za velkého zájmu diváků hraje na West Endu. V hlavní roli můžete až do podzimu 2012 vidět muzikálového veterána Michaela Balla.

Dnes bych se ráda zastavila u DVD záznamu, který byl natočen během amerického turné v roce 1982. V první řadě bych podotkla, že Sweeney Todd je opera a ne muzikál. Stephen Sondheim byl vždy řazen do škatulky muzikálových skladatelů, což může být do jisté míry pravdivé. Ne ale v případě Sweeney Todda, který je nejen podle mého názoru jeho životním dílem. 

Dramatický děj příběhu nás zavádí do Londýna roku 1846. Benjamin Barker přichází po letech zpět do města, kde prožil šťastné chvíle s dcerou a ženou, které navždy ztratil. A chce se mstít za veškeré nepravosti. To také dělá. Jako pan Sweeney Tood si otevře holičství, kam pomalu ale jistě láká své zákazníky. Ti ovšem nikdy nevyjdou ven živí...
A nyní k výkonům. Angela Lansbury je jasnou hvězdou celé inscenace. To jistě nejenom proto, že se v roli bezcharakterní Mrs. Lovett představila při premiérovém uvedení. Nadevše vyniká její černý humor a především bezchybný londýnský "cockney" přízvuk. George Hearn patřil v 80. letech k jednomu z nejžádanějších a nejuznávanějších umělců Broadwaye. Jeho herecké pojetí Todda je tak reálné, že mu uvěříte naprosto cokoliv (viz video ukázka).

Stephen Sondheim: Sweeney Todd

Režie: Terry Hughes, Harold Prince
Autor původní divadelní hry: Christopher Bond
Autor knižní předlohy: Hugh Wheeler


Benjamin Barker (Sweeney Todd).............George Hearn
Mrs. Lovett  ..........................................Angela Lansbury
Judge Turpin .........................................Edmund Lyndeck
Johanna.................................................Betsy Joslyn
Anthony Hope.........................................Cris Groenendaal

Žádné komentáře:

Okomentovat