sobota 21. července 2012

Divadelní studio Prague Playhouse uvádí americký muzikál Sweeney Todd.

Dokážete z hlavy vyjmenovat řekněme pět muzikálů Stephena Sondheima? Stěží, že? Tento muž je přitom žijící legendou hudebního divadla. Díla tohoto velikána jsou u nás bohužel téměř neznámá. S velkou radostí jsem proto přijala pozvání na muzikál Sweeney Todd, který je vůbec poprvé v historii uveden v České republice. A to v originálním znění s promítanými českými titulky v pražském Divadle Na prádle...


Muzikál Sweeney Todd byl od svého premiérového uvedení na Broadwayi v roce 1979 inscenován mnohokrát. O různých produkcích a také video záznamu tohoto divadelního skvostu jsem prozradila něco málo v nedávném článku (více informací naleznete zde).

Za posledních několik let jsem měla možnost vidět tři různá nastudování tohoto muzikálu v zahraničí. Operní verzi, broadwayské uvedení v roce 2005 a poslední a dodnes uváděnou produkci v Londýně. 


Ráda bych se zastavila u nejlepších výkonů, které nemohu přejít bez povšimnutí. V první řadě bezchybná intonace a brilantní herecký výkon Caryn Stringer, která ztvárnila postavu vypočítavé Mrs. Lovett. Britská zpěvačka a herečka by jistě neměla problém obstát v evropské muzikálové konkurenci. Ve srovnání s Imeldou Staunton, kterou jsem ve stejné roli viděla letos v Londýně,   má Caryn Stringer takzvaně "mladistvý šmrnc". Na druhou stranu nemá jistě tolik zkušeností jako Staunton. Domnívám se, že ji čeká ale jistojistě skvělá budoucnost. 

Pomstychtivého holiče Sweeneyho Todda si zahrál Brian Caspe. Upoutal mne hlavně po herecké stránce. A vězte, že zahrát a především vcítit se do této role, není nic jednoduchého. Pevně doufám, že se v budoucnu v Čechách představí v některém z dalších muzikálů Stephena Sondheima jako je například Sunday In The Park With George.

Slovenský herec Milan Malinovsky byl fantastický Judge Turpin, kterému nechybělo doslova nic. Ideální herec záporných rolí, který si podle mého názoru speciálně tuto postavu herecky velice užíval.

 

Pražské uvedení není klasickou kopií známých a velkolepých inscenací. Je umírněnou a přitom naprosto vyváženou odpovědí na cokoliv, co jsem viděla na světových jevištích. Přitom se ale snaží českému obecenstvu přiblížit atmosféru velkého divadla. A to je největším úspěchem pražského nastudování. S minimem finančních prostředků, skromnými a přitom prakticky využitými kulisami, kvalitními hudebníky a nadšenými umělci ožívá v Divadle Na prádle něco mimořádného. A tím je DIVADLO se vším všudy.

Nenechte si proto ujít poslední dvě reprízy muzikálu, které se uskuteční 28. a 29. července vždy od 19:30 v pražském Divadle Na prádle. 

Osoby a obsazení:
Sweeney Todd - Brian Caspe
Mrs. Lovett - Caryn Stringer
Anthony Hope - Jan Tenkrát
Johanna - Veronika Bellova
Judge Turpin - Milan Malinovsky
Tobias Ragg - Karel Korsa
Beadle Bamford - Jamie King
Beggar Woman - Lucie Novotná
Pirelli - Petr Novotný

Režie - Steve Josephson
Dirigent - Emmanuel Placier 

Žádné komentáře:

Okomentovat